HABER

Güneş ışığı, çocuklara faydalı

SSK Zonguldak Kilimli Dispanseri Baştabibi Ahmet Bayram, gıdalarla alınan ve deri altında depolanan D vitaminini aktif hale getiren güneş ışığının, çocuğun kemik gelişimi için çok yararlı olduğunu söyledi.

Güneş ışığı, çocuklara faydalı

SSK Kilimli Dispanseri Baştabibi Ahmet Bayram, aktif hale gelen D vitamininin birçok hastalığın tedavisine yardımcı olduğunu belirterek, "Güneş ışınları, yeni doğan bebekler ve gelişmekte olan çocuklarda kemik gelişimini, tamirini ve diş gelişimini sağlar. Çocukların cilt güzelliğinde de yararlı olan ışınlar, gelişmiş insanlarda da reşitizm, romatizma, egzama, siyatik gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur" diye konuştu.

Güneş ışığındaki ultraviole ışınlar için ise uyarıda bulunan Bayram, "Ancak güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınmamalıdır. 15 dakikalık güneş ışığı insan vücudu için yeterli gelmektedir. Özellikle yaz aylarında sabah saat 10:00'dan önce ve öğleden sonra saat 16:00'dan sonra güneşlenmelidir. Bu saatler arasındaki güneşlenmelerde ise güneş yanığından korunmak amacıyla vücuda uygun kremler sürülmelidir" dedi.

ZONGULDAK (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler