HABER

Güneş Modülü Fabrikası ve ArGe Merkezi Temel Atma Töreni

- Başbakan Yıldırım: (1) - "Güven ve istikrarın kıymetini risk almayan, hiç emek ve değer üretemeyenler bilemez. Kim bilir? Yatırım yapmak, üretmek, istihdam kapısı açmak isteyen özel sektör; güvenin ve istikrarın ne anlama geldiğini en iyi sizler bilirsiniz" - "Küresel ve yerli yatırımcılar Türkiye'ye güveniyor. Doğal zenginliklerimiz daha da değer kazanıyor, ülkemize yeni eserler ve hizmetler olarak geri dönüyor. 15 yıl boyunca inşa ettiğimiz güven ve istikrarın sonucu yatırımdır, üretimdir, i

Başbakan Binali Yıldırım, "Güven ve istikrarın kıymetini risk almayan, hiç emek ve değer üretemeyenler bilemez. Kim bilir? Yatırım yapmak, üretmek, istihdam kapısı açmak isteyen özel sektör; güvenin ve istikrarın ne anlama geldiğini en iyi sizler bilirsiniz." dedi.

Yıldırım, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde YEKA-Fotovoltaik Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Türkiye için heyecan verici bir temel atma töreninin yapılacağını belirten Yıldırım, Konya Karapınar ile başlayan yenilenebilir enerji hamlesinin de devamı olan bu fabrikanın faaliyete geçeceğini söyledi.

Yıldırım, bu yatırımın, ülkenin hedeflerine bir adım daha yaklaşılmasına vesile olacağına işaret ederek, böylece hem enerji teknolojilerinin geleceğinin temelinin atıldığına hem de yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarının daha da zenginleştiğine dikkat çekti.

Bundan 15 yıl önce "Kaynağınız nedir?" diye sorulduğunda "Kaynak Türkiye" cevabını verdiklerini hatırlatan Yıldırım, Türkiye'nin imkanlarını ve kaynaklarını harekete geçireceklerini, ülkeye kazandıracaklarını ifade ettiklerini anımsattı.

Başbakan Yıldırım, bugün Türkiye'nin özlemlerinin ve hayallerinin birer birer gerçeğe dönüştüğünü dile getirdi.

Türkiye'nin var olan kaynaklarını teker teker harekete geçirdiklerini vurgulayan Yıldırım, "Küresel ve yerli yatırımcılar Türkiye'ye güveniyor. Doğal zenginliklerimiz daha da değer kazanıyor, ülkemize yeni eserler ve hizmetler olarak geri dönüyor. 15 yıl boyunca inşa ettiğimiz güven ve istikrarın sonucu yatırımdır, üretimdir, istihdamdır ve kalkınmadır. Güven ve istikrarın kıymetini risk almayan, hiç emek ve değer üretemeyenler bilemez. Kim bilir? Yatırım yapmak, üretmek, istihdam kapısı açmak isteyen özel sektör; güvenin ve istikrarın ne anlama geldiğini en iyi sizler bilirsiniz." ifadesini kullandı.

- "Türkiye'nin en büyük imkanı ve kaynağı özel sektördür"

Yıldırım, bugün ülkenin ekonomisinin güven ve istikrar ortamında büyümeye devam ettiğine değinerek, yılın üçüncü çeyreğindeki büyümenin yüzde 11,1 olarak gerçekleştiğine dikkati çekti.

Son 6 yılın rekor büyümesini gerçekleştirdiklerini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Biliyoruz ki Türkiye'nin en büyük imkanı ve kaynağı siz özel sektördür. Zira yatırımlara baktığımızda; devlet kamu eliyle bir yatırım yapıyorsa özel sektör 8 yatırım yapıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin ekonomisindeki dinamizm, Türkiye'nin kakınmasındaki en büyük payda özel sektörün girişimci ruhu yer almaktadır.

Dünyayla rekabet edebilmek için özel sektör ile beraber kalkınmaya, özel sektörün öncülüğüyle büyümeye devam edeceğiz. Ülkemiz için iş üreten, aş üreten, katma değer sağlayan herkesin başımız gözümüz üzerinde yeri var. Biz, yatırımcıların önünü açacağız, onların önündeki sorunları ortadan kaldıracağız, yatırım için uygun ortamı hazırlayacağız, yatırımcılar da sizler de koşar adımlarla Türkiye'nin ve kendi işletmelerinizi hedeflerine yürüyeceksiniz."

- "Büyük projelerde daha fazla yer almak istiyorlar"

Başbakan Yıldırım, bugün temeli atılacak YEKA-Fotovoltaik Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi'nin bu konuda örnek bir girişim olduğuna işaret ederek, küresel anlamda Türk firmalarıyla diğer Koreli ortakların birlikte nasıl başarılı projeleri gerçekletireceğini de gösteren en güzel örneklerden birisi olduğunu söyledi.

Geçen günlerde Kore'ye resmi bir ziyarette bulunduğuna ve çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerine değinen Yıldırım, "Gördük ki küresel büyük Kore firmaları, Türkiye'nin geleceğine güveniyor, inanıyor ve Türkiye'deki büyük projelerde daha fazla yer almak istiyorlar. Aslında son birkaç yıla baktığımızda bu alanda ciddi işbirliklerinin yapıldığını da görüyoruz." ifadesini kullandı.

Yıldırım, Türkiye'de Türk ve yabancı şirketlerin ortaklaşa yürüttüğü projelere işaret ederek yap-işlet-devret yönteminin önemini vurguladı.

(Sürecek)

(AA)

Geri Dön