HABER

Güney Kıbrıs sandık başına gidiyor

Güney Kıbrıs'ta seçmenler, yerel yöneticileri belirlemek için pazar günü sandık başına gidecek. Belediye ve muhtarlıklar için yapılacak yerel seçimlerde 546 bin 111 kayıtlı seçmen oy kullanacak.

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Simerini gazetesi, "Belediye Seçimleriyle İlgili Her Şey Hazır" başlıklı haberinde, Yüksek Seçim Kurulu sorumlusu Dimitris Dimitriyu'nun Haber Ajansı KİPE'ye yaptığı açıklamalara yer verdi.

Hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Dimitriyu, belediye başkanlarının pazar gecesi 22.00'ye kadar, geri kalan sonuçların da gece yarısından itibaren açıklanacağını söyledi.

Seçimlerin toplam maliyetinin 5.5 milyon Euro'ya ulaşacağını ekleyen Dimitriyu, kayıtlı seçmenlerin sayısının 546 bin 111 olduğunu belirtti. Bunlardan 12 bin 343'ünün başka AB üye devletlerinin vatandaşları olduklarını kaydeden gazete, Kıbrıslı Rum seçmenlerin sayısının ise 533 bin 778 olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığından elde ettiği verilere dayanarak, AB vatandaşlarının çoğunluğunun Yunanlı ve İngiliz olduklarını belirten gazete, Yunanlı seçmenlerin sayısının 4 bin 382, İngilizlerin sayısının ise 4 bin 639 olduğunu kaydetti. Haberde, yeni seçmenlerin sayısının ise 12 bin olduğu belirtildi.

SEÇİMLERDE 3 BİNDEN FAZLA POLİS GÖREV YAPACAK

Öte yandan, Fileleftheros ise haberinde, seçimler nedeniyle Rum polis gücünün tamamının cumartesi gece yarısından itibaren ayakta olacağını yazdı.

Seçimlerle ilgili bir operasyonel eylem planı geliştirildiğini ve bunun içerisinde Polis Genel Müdürlüğünde bir kriz masası oluşturulması bulunduğunu da kaydeden gazete, seçim dolayısıyla 3 binden fazla polisin görev yapacağını ifade etti.

Alithia gazetesi ise seçimlerle ilgili Lefkoşa'da vatandaşlarla yaptığı röportajı okurlarına yansıttı ve seçimlere ilgisizliğe işaret etti.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler