HABER

"Güney Kıbrıs'ı tanıma adımı"

"Güney Kıbrıs'ı tanıma adımı"

ANKARA (AA)- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin Güney Kıbrıs gemi ve uçaklarına bir havaalanı ve limanını açmasının, Güney Kıbrıs'ı hukuki, meşru bir devlet olarak tanıma noktasında atılmış çok önemli bir adım olacağını belirterek, "İster bir limanınızı, isterseniz tümünü açın... Bir liman ve havaalanı açmakla tümünü açmak arasında bir fark yoktur" dedi.

Baykal, Türkiye'nin AB'ye yaptığı belirtilen öneriyle ilgili olarak AB Zirvesi'nin 14-15 Aralıkta toplanacağını, zirve öncesinde de dışişleri bakanları toplantısı yapılacağını anımsatarak, zirveye kadar baskılarla Türkiye'nin ödünler vermesinin beklendiğini savundu. Baykal, şunları söyledi:

"AB'nin genişlemeden sorumlu komisyon üyesi, Türkiye'den bir altın gol beklediklerini söyledi. Bu, tipik tehdit, baskı ve ültimatom yöntemiyle sonuç alma çabasıdır. Şimdi bu süreç işliyor. Biz bu süreç karşısında Türkiye'nin kararlı, net, belirlenmiş tavrını sürdürmeye devam etmesini beklerken, öyle anlaşılıyor ki, Türkiye'nin tutumunda esnemeler, gevşemeler, gerilemeler başlamıştır."

Söz konusu öneriyi Dışişleri Bakanlığının resmen doğrulamadığını ancak Finlandiya Dışişleri Bakanlığı ve AB yetkililerinin teyit ettiklerini kaydeden Baykal, "Türkiye hükümeti, Kıbrıs'ta bir havaalanı ve bir limanın açılması karşılığında Türkiye'nin de Rum gemilerine bir limanı ve havaalanını açabileceğini taahhüt etmiş. Türkiye'nin yakın geleceğiyle, milli çıkarlarıyla ilgili fevkalade önemli bir kararın alınması söz konusu. Bu karar TBMM'de konuşulmamıştır, ana muhalefet partisi olarak bizim bu konudaki pazarlıklardan haberimiz yoktur" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön