HABER

Güney Kore Sandık Başındaydı

Sandık başı anketlerine göre Moon yüzde 41,4, en yakın rakibi muhafazakar Hong Joon-Pyo ise yüzde 23,3 oy aldı.

Güney Kore Sandık Başındaydı

Güney Kore'de yapılan devlet başkanlığı seçimini sandık başı anketlerine göre liberal Moon Jae-in kazandı.

Buna göre Moon yüzde 41,4, en yakın rakibi muhafazakar Hong Joon-Pyo ise yüzde 23,3 oy aldı.

Eski devlet başkanı Roh Moo-hyun'un yardımcısı olan Moon Jae-in Kuzey Kore ile yakınlaşmadan yana. Moon, Kuzey Kore'ye yönelik sert tutumu eleştiren bir isim.

Moon, Kuzey Kore'ye sert tutumun Pyongyang'ın nükleer silah elde etme çabasını değiştirmediğini belirtiyor.

Moon, Pyonyang'a yönelik yaptırım ve baskının müzakere çabalarıyla dengelenmesi gerektiğini belirtiyor ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile nükleer konuda görüşebileceğini kaydediyor. Bu, son dönemde izlenen Güney Kore politikasından sapma anlamına geliyor.

Moon, Amerika ile de fikir ayrılığı yaşayabilir. Moon, Seul'un geliştirilmiş Amerikan savunma sistemlerinin konuşlandırılması konusunu değerlendirmesi gerektiği düşüncesinde.

Moon, savunma sistemlerinin yararının Çin ile kötüleşecek ilişkiler nedeniyle azalacağını kaydediyor. Çin, Kuzey Kore'nin nükleer isteğinden vazgeçmesi için Washington ve Seul'a yardım ediyor.

Çin, Amerikan savunma sistemi THAAD'ın güçlü radarının casusluk faaliyetlerinde kullanılabileceği ihtimali karşısında rahatsız.

Moon, yolsuzluk karşıtı güçlü bir yapı oluşturmayı planlıyor.

Moon, ekonomiyi canlandırmayı da planlıyor. 3,7 milyar dolar harcayarak 5 yıl içinde 810 bin yeni kamu işi yaratmayı hedefliyor. Küçük işler için daha fazla devlet desteği sağlamayı hedefliyor. Moon'un bir amacı da uzun çalışma saatlerini kısaltarak iş olanakları yaratmak.

Geri Dön