Güneydoğuda KHK'yla İşlerinden Çıkarılanlar Yeni Çıkış Arıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce kamu çalışanı işlerinden oldu. Güneydoğuda da binlerce kişi teröre destek suçlamasıyla devlet dairelerindeki işlerini KHK’larla kaybetti. VOA Diyarbakır’da KHK’larla işlerinden olanların neler yaptığını araştırdı

Güneydoğuda KHK'yla İşlerinden Çıkarılanlar Yeni Çıkış Arıyor

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce kamu çalışanı işlerinden oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de binlerce kişi teröre destek suçlamasıyla devlet dairelerindeki işlerini KHK’larla kaybetti. Birçoğu için bu, kariyerlerinde radikal bir değişiklik anlamına geliyor. VOA Diyarbakır’da KHK’larla işlerinden olanların neler yaptığını araştırdı.

Yemek işi, kamu çalışanı Mustafa Özer için biraz geç sayılabilecek bir yaşta geldi. Özer, Teröre destek suçlamasıyla işini kaybeden binlerce kişiden sadece biri.

Özer işini kaybettikten sonra işten çıkarılan diğer 22 devlet memuru arkadaşıyla bir restoran açtı.

Restorantın müşterilerinin çoğu eski çalışma arkadaşları. Birçoğu yüzlerinin görülmesini istemiyor. Zira, işten çıkarılan eski çalışma arkadaşlarının restoranında yemek yemeleri kendileri için sorun yaratabilir.

Diğer işten çıkarılanlarsa daha da ileri gitmiş, organik tarımla uğraşmaya başlamış.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde çalışan akademisyen Zeki Kanay, PKK’yla çatışmaların sona ermesini isiteyen bir çağrıya imza attıktan sonra işinden olmuş.

Çiftliği işten çıkarılan diğer çalışanlarla birlikte işleten Kanay, para kazanmaya başladığını söylüyor.

Bihar İçli de zamanında kentin HDP’li belediye başkanı teröre destek suçlamasıyla görevden alınmadan önce Diyarbakır Belediyesi için yaptığı projelerin fotoğraflarını gösteriyor.

İçli işini geri alma konusunda fazla umutlu olmadığını söylüyor ve artık geleceğe bakıyor.

İçli ve Kanay işten çıkarılan binlerce kamu işçisinden sadece ikisi ve şimdi yeni bir meslekle yaşama tutunmaya çalışıyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler