HABER

Güneydoğulu işadamları görüşmeden memnun

DİYARBAKIR (İHA) - Güneydoğu'da faaliyet gösteren işadamları, ABD Başkanı Bush ve Başbakan Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmelerden umutlu.

Bir ülkenin kendi güvenliğini şiddet uygulamaları ile tehdit eden örgüte karşı cevap vermenin en doğal hakkı olduğunu ifade eden,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, "ABD Başkanı ile yapılan görüşmeler sonucunda diyalog yollarının açılması, diplomatik kanalların başlanması umut vericidir" dedi.

Güneydoğu İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu ve Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası TSO Başkanı Mehmet Kaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Gorge W. Bush ile yapılan görüşmeyi değerlendirdi. Sınır ötesi operasyonun sorunu çözmeyeceğini ifade eden TSO Başkanı Mehmet Kaya, "ABD'de yapılan görüşme sonrası bir kara operasyonunun ve Türkiye'nin Irak'a girmesiyle ilgili bir sürecin şimdilik ertelendiğini anlıyoruz. Sonuçta bir ülke kendi güvenliği ve çıkarları için şiddet uygulayan bir örgüte karşı cevap vermesi en doğal savunmasıdır. ABD Başkanı ile yapılan görüşmeler sonucunda diyalog yollarının açılması,diplomatik kanalların başlanmasının kullanılmasını umut ediyoruz. Bu süreçte hem ABD'nin hem Türkiye'nin, hem Irak'ın tarf olacağı bir diyalog kapısının aralanması sorunun çözümüne çok büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

Bush Erdoğan görüşmesini gerek Irak, gerekse Türkiye'nin aralarındaki diyalogun gelişmesi açısından önemli olduğuna işaret eden Kaya, "Bu diyalog neticesinde sorunun çözüleceğine inanıyorum. Bu anlamda yapılan görüşmeyi olumlu değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

GÜNSİAD Başkanı İsmali Bedirhanoğlu ise Bush Erdoğan görüşmesinin krizin çözümünde dönüm noktası olduğunu söyledi. 'Bush Erdoğan görüşmesinin Türkiye açısından olumlu geçmiştir' diyen Bedirhanoğlu, "Gelinen noktada inanıyorum ki önümüzdeki süreçte durum biraz daha normale dönecektir. Türk- Amerikan işbirliği biraz daha genişletilerek sürdürülecektir" diye konuştu. Bedirhanoğlu sözlerini şöyle tamamladı: "Hem askeri hem ekonomik açıdan Türkiye'nin olası bir sınır ötesi operasyonu bölge ekonomisini çok derinden etkileyecek. Bölge ekonomisi daha büyük bir sıkıntıya girecek. Ambargo olmamasına rağmen askeri ve siyasi gelişmeler bölge ekonomisini ciddi biçimde daraltmıştır. Güven erozyonu oluşmuştur; bu erozyonun aşılmasında ticaretin en önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz".

Geri Dön