HABER

Güngören'de patlama

Güngören'de yaşanan bombalı patlama sonucu ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi. İstanbul'da dün gece meydana gelen bombalı eylemlerin ardından polis ekipleri sabah saatlerine kadar bölgede incelemelerini sürdürdü

Güngören'de patlama

Emniyet birimleri, patlamanın meydana geldiği, yaya ve araç trafiğine kapatılan cadde üzerinde delil toplamak için sabahın ilerleyen saatlerine kadar çalıştı.

Polis ekiplerinin incelemelerinin ardından belediye ve itfaiye ekipleri, 17 kişinin öldüğü, 154 kişinin de yaralandığı alanda temizleme çalışma yaptı.

Edinilen bilgiye göre, ilk patlama 21.30 sıralarında Güngören Belediyesi civarında meydana geldi. İlk patlamanın ardından kısa bir süre sonra bu kez Güngören Menderes Caddesi ile Tevfik Fikret Caddesi'nin kesiştiği noktada bilinmeyen bir nedenle bir patlama daha meydana geldi.

Her 2 patlamada ölen ve çok sayıda yaralı var. Yaralılar, Bakırköy Devlet ve çevredeki hastanelere kaldırıldı. Öte yandan yaralıların çok olması nedeniyle Bakırköy Devlet Hastanesi acil servisinin dolduğu öğrenildi.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDE YETKİLİLER TOPLANTIDA

İstanbul Güngören'de 17 vatandaşın ölümü, 154 kişinin ise yaralanması ile sonuçlanan patlama sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü'nde yetkililer toplantıya geçti.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde durum değerlendirmesi yapılırken, yetkililerin bölücü terör örgütü PKK'nın saldırıyı gerçekleştirdiği yönünde durduğu öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son günlerde gerçekleştirdiği operasyonlarla bunalan bölücü örgütün kırsalda mayınlı saldırılara kentlerde de bu tür bombalı saldırılara yöneldiği ifade ediliyor. İçişişleri Bakanı Beşir Atalay, üst düzey emniyet yetkilileri ile görüşmesinin ardından İstanbul'a hareket etti.

GÜLER: TERÖR SALDIRISI OLDUĞUNA ŞÜPHE YOK

İstanbul Valisi Muammer Güler, Güngören'de meydana gelen patlamaların bir terör saldırısı olduğuna ilişkin şüphe bulunmadığını bildirdi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir çöp tenekesinde meydana gelen patlamanın ardından 50 metre ileride yine bir çöp tenekesinde bu kez daha güçlü bir patlama oluştuğunu belirtti.

Güler, şunları söyledi: "Maalesef patlamanın meydana gelmesiyle, şu ana kadar yaptığımız tespitlerde 13 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan bir menfur saldırı gerçekleşmiştir. Olayın, bir patlayıcı etkisiyle, çok yoğun bir kalabalığın bulunduğu bir yerde meydana gelmiş olması maalesef ölü sayısını artırmıştır. Şu anda çeşitli hastanelerde yaralılarımızın tedavileri sürmektedir. Adli tıpta 7 vatandaşımız, Bakırköy Devlet Hastanesinde 2, Bağcılar Hastanesinde 1 ve özel ilgi hastanesinde 3 olmak üzere, 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 70'e yakın vatandaşımızın çeşitli yerlerinden yaralı olarak özel ve resmi hastanelere intikalleri yapılmış, sağlık müdürlüğümüz şu anda yaralıların tedavisi için her türlü çabayı gösteriyorlar."

Olay yeri ile ilgili geniş bir araştırma ve inceleme sürdürüldüğünü ifade eden Güler, "Elbette bir terör saldırısı olduğuna şüphe yok. İki patlayıcı ama plastik patlayıcı olmadığı bilgisi var şu an. Her ikisi de çöp kutusu içinde 10-12 dakika arayla meydana gelen patlamalar. Birinci patlamadan sonra tabii vatandaşların orada birikmiş olması, ikinci patlamanın da akabinde meydana gelmesi, karşısındaki dükkanlarda oturanların ağır şekilde yaralanmasına neden olmuştur" dedi.

BAKAN YAZICI : "15 AĞIR YARALI VAR"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hastanelere kaldırılan ve tedavi altına alınan yaklaşık 140 yaralıdan, 15'nin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Güngören'de peş peşe meydana gelen patlamalar sonrasında İstanbul polisince şüpheli 3 kişi gözaltına alındı.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre, göz altına alınan 16-17 yaşlarındaki 3 şüpheli kişi sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. İstanbul genelinde alarma geçen polis, tüm caddelerde ve önemli noktalarda güvenlik denetimlerini artırdı.

ÖLEN VATANDAŞLARIN KİMLİKLERİ BELLİ OLMAYA BAŞLADI

Güngören'de meydana gelen patlamaların ardından ölenlerin kimlikleri belli olmaya başlarken, olay yerinde oturan vatandaşlar saldırıyı evlerinin balkon ve pencerelerine Türk bayrağı asarak kınadı.

Güngören'i kana bulayan patlamaların ardından hastanelere kaldırılan yaralıların tedavileri devam ederken, ölen vatandaşların kimlikleri belli olmaya başladı. Fadime Başkum, Nacide Aydın'ın hayatlarını kaybettikleri öğrenildi.

Bakırköy Devlet Hastanesi'nde yaralıların olduğunu öğrenen yakınları, hastaneye akın etti. Hastaneye girmek isteyen yaralı yakınları, bir süre içeri alınmadı. Acılı vatandaşlar bir süre sonra, hastanede tedavileri devam eden yakınlarını görmek için içeri girdi. Terör saldırısının ardından bazı vatandaşlar, kan vermek için hastaneye geldi.

Öte yandan, patlamanın meydana geldiği bölgede oturan vatandaşların saldırıyı kınamak için evlerinin balkon ve pencerelerine Türk bayrakları astıkları gözlendi.

GÜL, SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİRENLERİ LANETLİYORUM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güngören'deki patlamalarla ilgili olarak, "Terörün acımasızlığını, kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk ayrımı yapmaksızın insanlık dışı vahşet ve şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul Güngören'deki patlamalarla ilgili olarak açıklama yaptı. Gül, açıklamasında şunları kaydetti:"İstanbul Güngören'de meydana gelen terör saldırısında çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasından derin üzüntü duydum. Masum insanları hedef alan bu canice saldırıyı şiddetle tel'in ediyorum. Terörün acımasızlığını, kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk ayrımı yapmaksızın insanlık dışı vahşet ve şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum. Terörün kanlı yüzüne sığınarak, ülkemizin huzuruna ve birliğine zarar vermeyi amaçlayanların, milletimizin ve Devletimizin kararlılığı ve gücü karşısında çirkin emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklarını bir kez daha vurgulamak isterim. Terörle, şiddetle masum insanların canına kastederek bir yere varılamaz. Bu saldırılar, bunu yapanların insanlık dışılığını ve zavallılığını ortaya koymaktadır. Ölü sayısının artmaması en içten temennimdir. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifa dileklerimi iletiyorum."

TOPTAN, AMAÇ ÜLKEMİZDEKİ TOPLUMSAL HUZURU VE BARIŞI BOZMAK

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Güngören'deki patlamalarla ilgili olarak, "En ağır insanlık suçu olan terör olaylarının amacı, ülkemizdeki toplumsal huzuru ve barışı bozmaktır" dedi.

TBMM Başkanlığı İletişim Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, TBMM Başkanı Toptan, İstanbul Güngören'de meydana gelen iki ayrı patlamada çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle mesaj yayımladı. Toptan, mesajda şunları kaydetti:"İstanbul Güngören'de meydana gelen iki ayrı patlama sonucunda çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasından derin üzüntü duydum. Kaynağı, amacı, hedefi ve iletmek istediği mesaj ne olursa olsun, sivillere yönelik terör eylemlerini nefretle kınıyorum. Bu hain saldırıda bir kez daha görüldü ki, terörün masum ve savunulabilir bir tarafı yoktur.

En ağır insanlık suçu olan terör olaylarının amacı, ülkemizdeki toplumsal huzuru ve barışı bozmaktır. Türkiye maruz kaldığı terörist eylemler nedeniyle; hedeflerinden ve hayallerinden asla vazgeçmeyecektir. Türk milletinin ve devletinin gücü, birlikteliği, kendine olan güveni ve kararlılığı yerindedir. Bu menfur saldırının en kısa zamanda aydınlatılacağına inancım tamdır. Kimse Türkiye'nin güçlenmesini ve toplumsal huzurunu engelleyecek güçte değildir. Bu alçak saldırıda ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Tüm milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Ölü sayısının artmamasını temenni ederken yaralı vatandaşlarımızın bir an önce sağlığına kavuşması için acil şifalar diliyorum."

ERDOĞAN, TERÖR SALDIRISINI NEFRETLE LANETLEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki patlamalarla ilgiili olarak "İstanbul Güngören'de işlek bir caddede ve yoğunluğun bulunduğu bir saatte kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeden hunharca masum vatandaşlarımızı hedef alan terör saldırısını nefretle lanetliyorum" dedi.

Erdoğan yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: "İstanbul Güngören'de işlek bir caddede ve yoğunluğun bulunduğu bir saatte kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeden hunharca masum vatandaşlarımızı hedef alan terör saldırısını nefretle lanetliyorum. Bu vahşetin sorumluları, nerede olurlarsa olsunlar hiç bir şekilde kendilerini bekleyen sondan kurtulamayacaktır. İstanbul Valimiz Muammer Güler ve Başbakan Yardımcımız Hayati Yazıcı diğer yetkililerimizle birlikte olay yerinde gerek emniyet tedbirlerini, gerekse acil yardım ve tıbbi müdahale çalışmalarını koordine etmektedirler. İçişleri ve Sağlık Bakanlarımız da İstanbul'a hareket ederek çalışmalara nezaret etmek üzere talimatlandırılmıştır. Millet olarak acımız büyüktür. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar temenni ediyorum. Bu tür hain saldırılar, hiç bir zaman amacına ulaşamayacağı gibi terörle mücadeledeki azim ve kararlılığımızı daha da artırmaktadır. İnanıyorum ki aziz milletimiz de huzur ve istikrarına kast eden bu menfur saldırıya en güçlü cevabı, birlik ve beraberliğine kararlı duruşuyla daha çok sahip çıkarak verecektir"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler