HABER

Gürcistan-Rusya gerginliği

TİFLİS (İHA) - Gürcistan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili, yarın yapılacak olan Avrupa Birliği (AB)-Rusya zirvesinde, Rusya'nın Gürcistan'a karşı uygulamakta olduğu yaptırımlar konusunun ele alınacağını belirterek, AB tarafından söz konusu yaptırımların kınanacağından emin olduğunu söyledi.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Finlandiya'nın Lahti kentinde yarın yapılacak olan AB-Rusya zirvesinde, AB'den Gürcistan'a karşı uyguladığı haksız yaptırımlar ve Gürcü kökenlilerin haklarını ihlalleri yüzünden Rusya'nın uyarılmasını isteyerek, "Er geç hak ile batıl birbirinden ayrılacak ve dünya Gürcü halkının masumiyet ve haklı dava peşinde olduğunu anlayacaktır. Gürcüler Rus halkına karşı değildir, tam aksine Gürcistan'da görev yapan Rus subayların bizimle kalıp güçlü Gürcü ordusu oluşturulması sürecinde yer almalarını öneriyoruz" dedi.

Gürcü lider, 1 Kasım tarihinde Moskova'da yapılacak olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (BSEC) zirvesine de Dışişleri Bakanı Gela Bejuaşvili'yi gönderip, Rus yetkilileriyle görüşmek için gerekli yetkileri vereceğini, kendisinin de Rus meslektaşı Vladimir Putin ile her zaman, her yerde görüşmeye hazır olacağını tekrarladı.

Saakaşvili, Gürcistan'ın zor bir dönemden geçmesi nedeniyle, yasama ve yürütme kurumların aynı siyaset anlayışı taşımaları önemliliğine de değindi. Saakaşvili, 2008 yılı başında parlamento seçimleriyle beraber erken devlet başkanlık seçimlerinin de yapılmasını önerdi. Saakaşili, devlet başkanlığına 2004 yılının Ocak ayında 5 yıllık süre ile seçilmişti.

Gürcistan'ın Eylül aynın sonunda casuslukla suçlanan 4 Rus askeri istihbarat subayının AGİT arabuluculuğu ile Rusya'ya sınır dışı etmesi ardından, iki ülke arasındaki son yıllarda git gide kötüleşen ilişkiler de tamamen kopmuştu. Rusya, büyükelçisini Tiflis'ten çağırarak Gürcistan ile tüm ulaşım yollarını kesti ve Rusya'da yasadışı kaldıkları gerekçesiyle yüzlerce Gürcü'yü de sınır dışı etmişti. Öte yandan, Gürcistan yönetimi, Rusya'yı Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri olan Abhazya ve Güney Osetya'yı desteklemekle suçlamaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön