Hamilelik Süreci Haberleri

Hayat kurtarıyor! Doğum risklerini en aza indirmek için

Hamilelik süreci anne adayları için oldukça stresli ve gergin geçebiliyor. Hamilelikte yaşanan olumsuzluklar hem annenin hem de bebeğin sağlığını etkiliyor. Doğum sürecini iyi geçirmek için hamilelik sürecinde stresten uzak durmak, bilinçli olmak gerekiyor. Uzmanlar doğumda yaşanacak risk durumlarını azaltmak için önerilerde bulundular.

Kadin 10-05-22 15:20

Uzmanlar açıkladı! Hamileyken oruç tutmak…

Hamilelik süreci Ramazan ayına denk gelenler oruç tutup tutmamak konusunda kararsız kalıyorlar. Ramazan’da en çok sorulan sorular arasında hamilelikte oruç tutmanın sağlığı olumsuz etkileyip etkilemeyeceği oluyor. Uzmanlar hamilelerin oruç tutması hakkında açıklama yaptı.

Kadin 13-04-22 16:44

Bebeğinizin daha rahat uyumasını sağlayacak, olmazsa olmaz ürünler

Uzun bir hamilelik süreci ve yoğun heyecandan sonra evinizin yeni üyesiyle yepyeni deneyim başlıyor. Artık onunla uyuyor, onunla uyanıyor, tüm vaktinizi onunla geçiriyorsunuz. Peki, bebeğinizin uyku kalitesini yükseltmek için birkaç basit yöntemin yeterli olduğunu biliyor muydunuz? Hazırsanız dünyaya gözlerini henüz açmış bebeğinizin rahat uyumasına yardımcı olacak ipuçlarını paylaşıyoruz.

Kadin 10-03-22 10:25

Bu belirtileri kimse bilmiyor! Kalıplaşan hamilelik belirtilerini unutun

Hamilelik sırasında insan vücudu birçok fiziksel, duygusal ve psikolojik değişime uğrar. Hamilelik tatlı bir heyecanla birlikte aslında oldukça zor geçen bir süreçtir. Bilinen hamilelik belirtilerinin yanında kadınlar fark etmese dahi ani ve beklenmedik değişiklikler yaşayabilirler. Sizler için hamilelik belirtisi olduğu düşünülmeyen semptomları araştırdık.

Kadin 26-08-21 15:05

Hamilelik Süreci

Hamilelik Süreci Hakkındaki Haberler Mynet'te. Hamilelik Süreci Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Hamilelik depresyonu ve hamilelik sonrası depresyon nasıl atlatılır, belirtileri nelerdir?

Hamilelik depresyonu ve hamilelik sonrası depresyon kadınları en çok zorlayan süreçler arasında yer alır. Hamilelik ve sonrasında yaşanan depresyon belirtileri umutsuzluk ve değersiz hissetme gibi duygularla ortaya çıkar. Sık sık ağlama krizleri geçirilen ve hayattan tat alınmayan hamilelik depresyonu ve hamilelik sonrası depresyonu ile ilgili unutulmaması gereken en önemli nokta ise önlemenin mümkün olduğu süreçlerdir.

Kadin 27-05-21 15:00

Hamileler yaz aylarında nasıl beslenmelidir?

Hamilelik süreci özeldir ve bazı durumlarda hassisiyet gerektirir. Yaz aylarında hava sıcaklarının artmasıyla birlikte hamilelerde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için sıcak havalarda beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Kadin 20-05-21 16:13

Uzmanlardan varis uyarısı: Bakın ne zaman tehlikeli oluyormuş!

Özellikle bacaklarda oluşan damar genişlemeleri varis hastalığının habercisidir. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler varis hastalığı ve yol açtığı tehlikeli durumları sizler için anlattı.

Kadin 17-03-21 16:23

En sık alın ve üst dudakta görülüyor! Hamilelikte cilt lekelenmesi nasıl geçer?

Hamilelik oldukça büyüleyici bir süreçtir. Bununla birlikte anne adaylarının hayatında birçok değişiklik meydana gelir. Öyle ki, duygular değişir, fiziksel özellikler değişir, küçük bir misafir ile hayat değişir. Hamilelik süreci ile birlikte çeşitli sağlık problemleri ve estetik açıdan birçok sorun da kendini göstermeye başlar. Hamilelikle birlikte gelen cilt lekeleri ise bu dönemin en can sıkıcı sorunları arasındaki yerini alır.

Kadin 05-01-21 13:21

Rahim duvarı kalınlaşması neden olur? Belirtileri nasıl anlaşılır?

Tıp dilinde endometrial hiperplazi adıyla bilinen rahim duvarı kalınlaşması, kadın üreme organlarında yaşanan rahatsızlıklardan biri olarak bilinir. Rahim duvarı kalınlaşması neden olur gibi aklınıza takılan soruların cevapları bu yazımızda sizlerle.

Kadin 31-12-20 17:09

Erken doğuma bile neden olabilir! Ayda 4 kilodan fazla almak...

Evde hareketsiz geçirilen sürenin uzaması ve değişen beslenme alışkanlıkları nedeniyle, anne adaylarının normalden fazla kilo alabileceğini belirten Biruni Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadide Korkut, “Gebelik döneminde normalden fazla kilo artışı; diyabet, gebelik tansiyonu, erken doğum gibi riskleri beraberinde getirerek anne adayı ve bebek açısından önemli sağlık sorunları oluşturabilir” uyarısında bulundu.

Kadin 04-12-20 15:25

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Cinsiyet kaçıncı haftada anlaşılır?

Hamileliğin ilk aylarından itibaren bebek cinsiyetinin hangi ayda belli olduğu anne ve babalar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Anne karnındaki bebeğin gelişiminin aylara göre tamamlanmasıyla, bebeklerin cinsiyeti öğrenilmektedir. Peki, ultrason ile görüntülenen bebeklerin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Kadin 10-11-20 15:31

Doğum sonrası vücutlarını paylaşıyorlar! 'Ünlülerden ibaret değil'

Anneliğin ne kadar kutsal bir duygu olduğunu anlatmamıza bile gerek yok. Fakat kutsal olduğu kadar zorluklarıyla da birlikte gelen bu duyguyu yaşayan annelerin günü her zaman güllük gülistanlık olmuyor. Hele ki hamilelik süreci sonrasında. Vücutlarının değişmesi sonucu kendini kötü hisseden annelere en büyük destek yine kendileriyle aynı değişimleri yaşayan hemcinslerinden geliyor. Anneler, doğum sonrası vücutlarını gururla sergiliyor.

Kadin 28-10-20 10:29

Hamilelik testi ne zaman, nasıl yapılır? Tek ve çift çizgi ne anlama gelir?

Hamile olma şüphesi taşıyan kadınların şüphelerini gidermek için başvurduğu bir yöntem olan hamilelik testi, birçok anne adayına kolaylık sağlıyor. Yapılan bu testler sonucu zamandan tasarruf sağlanırken aynı zamanda heyecanınızı kısa bir sürede sevdiklerinizle paylaşmanıza fırsat sunuyor.

Kadin 20-10-20 16:12

Bu dönemde kilo kaybına yol açan kusmalara dikkat!

Pek çok anne adayı hamilelik sürecinde mide bulantısı ve kusma sorunuyla karşılaşıyor. Bu durum bazı kadınlarda sadece gebeliğin ilk dönemlerinde görülebilirken, bazen de aylarca sürebiliyor. Yaşam kalitesini de oldukça düşüren bulantı ve kusma problemlerine karşı bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Kadin 29-09-20 10:11

Hamilelikte 40. Hafta : 40 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim, zaman ne kadar hızlı geçiyor değil mi? Hamileliğinin 40. haftasındasın! Evet, başardın! 40 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusuna gelecek olursak şu anda tam 9 aylık hamilesin. Sana kavuşmama sayılı günler kaldı. Bana kavuşmak için sabırsızlandığını biliyorum.

Kadin 29-06-20 13:46

Hamilelikte 39. Hafta : 39 Haftalık Gebelik Gelişimi

Canım anneciğim, artık birlikte çıktığımız bu yolculuğu tamamlamak üzereyiz! 39. haftadayız, dünyaya gelmeyi ve seninle tanışmayı dört gözle bekliyorum. Doktorlar artık beni hamilelik sürecini tamamlamış bir bebek olarak görüyor, beni kollarına alacağın zaman çok yaklaştı, hatta bu hafta olabilir.

Kadin 29-06-20 13:46

Hamilelikte 1. Hafta : 1 Haftalık Gebelik Gelişimi

Sürpriz! Hayatınızın en mucizevi, en heyecanlı ama bir o kadar da zorlu dönemine başlıyorsunuz. Muhtemelen şu anda hamile olduğunuzdan haberiniz yok. Çünkü henüz bebeğinize dair somut bir şey bulunmuyor. Belki de hamile olma ihtimalinizi hissetmişsinizdir. Ama kafanızın içinde cevaplanmayı bekleyen bir sürü soru var haliyle.

Kadin 29-06-20 13:46

Doğum yaptıktan sonra ilk adet ne zaman görülür?

Hamilelik süreci bir kadının 9 aylık süre zarfında vücudunda ve psikolojisinde oluşan değişiklikleri kapsıyor.

Kadin 23-06-20 14:28

Bebeklerde boy kilo endeksi (Ay ay bebek gelişimi)

Özellikle ilk kez anne-baba olan ebeveynler bebekleriyle ilgili bazı konularda endişe edebiliyorlar. Bebeklerinin, yaşıtlarıyla aynı boya ve kiloya sahip olup olmadığı ve gelişim özellikleri ebeveynlerin başlıca merak konusu. Aslında bebeklerin gelişim sürecinin düzenli olarak takip edilmesiyle birlikte sağlık durumları hakkında fikir edinilmesi sebebiyle bu konu hakkında endişe duymak yersiz değildir.

Kadin 23-06-20 14:27

Eyvah Bakıcı! Bebek ve çocuk çakıcısı seçiminin püf noktaları

Doğum sonrası işe dönmesi gereken annelerin geride bebeklerini bırakması büyük bir sorundur.

Kadin 23-06-20 14:27

Hamilelikte hafta hafta yapılması gereken testler

Kadınlar için oldukça heyecan verici bir süreç olan hamilelik döneminin hem anne hem de bebek açısından sağlıklı geçmesi için yapılması gereken birtakım testler ve kontroller vardır.

Kadin 23-06-20 14:16

Hamilelikte mide ekşimesi: Neden olur, nasıl geçer?

Gebelik döneminde biyolojik ve fizyolojik açıdan bir vücutta birçok değişikliğin yaşanmasına neden olur. Dolayısıyla bu dönem kadınların hayatına gerek duygusal, gerekse de sağlık açısından farklılıklar getirir. Şüphesiz hemen hemen tüm anne adaylarının yaşadığı bu değişimlerden biri de mide ekşimeleridir.

Kadin 23-06-20 14:16

Plasenta nedir, nasıl oluşur, ne işe yarar, görevleri nelerdir?

Sperm ve yumurtanın döllenmesinden sonra gebelik meydana gelmiş olur. Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte üçüncü haftadan itibaren embriyodan çıkan uzantılar annenin kan damarlarına bağlanarak rahim duvarına tutunur ve orada gelişmeye başlar.

Kadin 23-06-20 14:16

Yerleşme kanaması ne zaman olur, nasıl olur?

Bir bebeğin anne karnında büyüyüp gelişmesi insan vücudunun mükemmelliğinin en güzel örneklerinden biridir.

Kadin 23-06-20 14:16

Hamileyken adet olunur mu?

Çoğu kadın kendisine bahşedilen anneliği tatmak ister. Bu amaçla kendilerini hazır hissettikleri zamanda hamile kalıp çocuk sahibi olurlar. Bir anne adayının hamilelik süreci en kutsal ve en önemli dönemidir. Bu yüzden bu dönemde annenin hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi olması bebeğin gelişimi için de çok önemlidir.

Kadin 23-06-20 14:16

Hamilelikte bacak ağrısı neden olur, nasıl geçer?

Hamilelik süreci anne adayları için çok zor ve sıkıntılı bir süreç olabilir. Yeni bir birey dünyaya getirmek sizi çok mutlu eder. Bu mutluluğun yanı sıra sizi yıpratan, canınızı acıtan veya üzen birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Sorunlar karşısında her zaman pozitif olun.

Kadin 23-06-20 14:16

Cilt Lekeleri: Neden olur, nasıl geçer?

Karşılaşılan herhangi bir hastalığın belirtilerine ciltte rastlanabilir.

Kadin 23-06-20 11:41

Hamile yogası nedir? Faydaları nelerdir?

Hamilelik süreci bilinmeyene yapılan bir yolculuktur ancak bu yolculuğa adım atan anne adayları hamileliğin güzellikleriyle birlikte sıkıntılarını da yaşamayı göze almış korkusuz birer kahramandır.

Kadin 23-06-20 10:36

Gebelikte sadece anneler değil babalar da kilo alıyor

Gebelik süreçlerinde yalnızca anne adayları mı kilo alıyor? Peki, baba adayları? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, gebelik dönemlerinde alınan kilolar hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadin 27-05-20 17:13

Hamilelik cildinizi de değiştirir! Cildinizde fark edebileceğiniz 11 önemli değişim

Hamilelik süreci kadınlar için güzel bir duyguyu barındırırken özellikle ciltte meydana gelen değişiklikler nedeniyle çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Öyle ki bu sorunların yarattığı endişe bazen hamileliğin keyfini bile gölgeleyebiliyor.

Kadin 22-05-20 12:24

Gebelerin korkulu rüyası: Komplikasyonlar

Hamilelik, hormonal ve fiziksel değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte hem hamilelik döneminin doğal etkileri, hem de gebelik komplikasyonları meydana gelmektedir. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Kadin 30-03-20 13:39

Hamile olan anne adayları, yılbaşı gecesi bunlara dikkat!

Yılbaşı gecesine günler kala hamile olan anne adaylarının özellikle bu gece dikkat etmesi gerekenler de gündem konusu oldu. Centrum Clinic Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, yılbaşı gecesinde anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini, düzenlerini bozacak aktivitelerden ve bebeğe zarar verebilecek ortamlardan uzak durmalarının önemini anlattı.

Kadin 30-12-19 10:44

Hamile olan anne adayları, yılbaşı gecesi bunlara dikkat!

Yılbaşı gecesine günler kala hamile olan anne adaylarının özellikle bu gece dikkat etmesi gerekenler de gündem konusu oldu. Centrum Clinic Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, yılbaşı gecesinde anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini, düzenlerini bozacak aktivitelerden ve bebeğe zarar verebilecek ortamlardan uzak durmalarının önemini anlattı.

Kadin 27-12-19 10:29

Özel hamilelik sigortasından genetik taramaya, gebelikte hayat kurtaran adımlar

Hamileliği sağlıklı bir şekilde tamamlamak ve başarılı bir doğumla sonuçlandırmak için kadınların uyması gereken çok sayıda kural mevcut. Anneler, gebelik boyunca bebeklerini korumak adına her şeyi yaptıklarını düşünseler de bazen bazı unsurları gözden kaçırabiliyorlar.

Kadin 24-12-19 11:03

Uzmanlardan hamilelere ‘kış’ uyarısı

Ege Liva Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refaatin Şahin, hamilelik süreci kış aylarına denk gelen anne adaylarının, bulaşıcı hastalık riski ile daha çok karşı karşıya kaldığını belirterek, bu dönemde daha dikkatli olmalarını istedi.

Kadin 06-12-19 11:41

Dondurulmuş embriyo transferi son derece sağlıklı!

Son yıllarda doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu yöntem tüp bebek. Tüp bebek yöntemi söz konusu olunca da dondurulmuş embriyo transferinin sağlıklı olup olmadığı anne baba adayları için önemli bir soru haline geliyor.

Kadin 25-11-19 12:00

Kadınlar neden daha uzun yaşıyor?

Kadınların dünyanın her yerinde erkeklere göre ortalama üç ila beş yıl daha uzun yaşamasının ardında biyolojik faktörlerin dışında birtakım toplumsal ve kültürel nedenlerin de olduğu belirtildi. Türkiye’de kadınların doğuşta beklenen yaşam süresi 80,8 yıl iken; erkeklerde bu süre 75,3 yıl. Uzmanlara göre, kadınlar doktora gitmeye daha istekli. Erkekler kültürel dayatmanın bir sonucu olarak sıkıntı ve acılarını paylaşmada zorluk çekiyor.

Kadin 18-10-19 11:26

Gebelikte beslenmenize dikkat edin

Uzman Diyetisyen Beyza Vural Öten, hamilelik sürecinde yeterli ve dengeli beslenmenin annenin kronik hastalıklardan korunması için önemli olduğunu söyledi.

Kadin 15-10-19 15:05

Bilime göre doğum tıpkı anne gibi babanın da beynini ve davranışlarını değiştiriyor

Ruh hali ve hormonal salınımlar, stres ve düzinelerce beklenmedik vücut değişimi... Tüm bunlar hamilelik ve doğum nedeniyle bir kadının yaşadığı değişimlerdir. Bebek taşımadıkları ve doğum yapmadıkları için tüm değişimlerden babaların etkienmediği düşünülse de yapılan son araştırmalar erkeklerin yeni doğan çocuklarını hayatlarına aldıklarında hormonal, nörolojik ve davranışsal değişiklikler yaşadıklarını gösterdi. İşte bilimin söyledikleri.

Kadin 12-10-19 08:35

Hamilelik döneminde bebeğinizle konuşun, bilinçsiz yapılan bitkisel karşımlardan uzak durun

Hamilelik döneminde anne ile bebek arasındaki iletişimin bebeğin tüm hayatını etkilediğini belirten Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, sevgi dolu bir nesil yetiştirmek için anne karnındaki bebekle iletişimin önemine değindi. Prof. Dr. Kafkaslı, "Anne ve baba adayı bebekleriyle iletişim kurması için herhangi bir cihaz gerekmiyor. Sizi duyan bebeğinizle konuşarak, müzik dinleterek, hikaye okuyarak sevgi dolu pozitif bir bebeğiniz olmasını sağlayabilirsiniz" dedi.

Kadin 27-09-19 14:54

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

Sezaryen doğum yapan kadınların sonraki doğumlarını normal yapmasının mümkün olduğunu dile getiren Gaziantep Özel Anka Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hasan Barış Hamidanoğlu, anne adaylarına bir engel olmadığı takdirde normal doğum yapmaktan kaçınmamaları gerektiğini söyledi.

Kadin 23-08-19 10:47

Babalar da 'doğuruyor!' Sempatik baba sendromu nedir?

Hamilelik süreci, hormonal ve fiziksel değişimler nedeniyle anne adayları için sıkıntılı geçebiliyor. Bu süreçte anne adaylarının en çok yaşadığı mide bulantısı, kusma, aşerme hatta anne adayı gibi karında şişme baba adaylarında da görülebiliyor.

Kadin 03-07-19 14:05

'Tüp bebek tedavisine başlamadan kilo verilmeli'

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, tüp bebek tedavisine başlamadan anne-baba adayının ideal kiloya gelmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Kadin 19-06-19 13:55

Hamileliğin tadını çıkarın, duygularınızın esiri olmayın!

Hamilelik döneminde yaşanan duygu değişimleri ve depresyonla başa çıkmanın yollarını, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır kaleme aldı.

Kadin 22-10-18 09:22

35 yaşında ve henüz anne olmadıysanız dikkat!

Hamile kalmak, anne olmak bir kadının hayatındaki en önemli evrelerden biridir. Birçok kadının hayatında bir veya birkaç kez yaşadığı hamilelik süreci ve doğum adeta birçok mucizeyi de beraberinde getirir. Fiziksel değişikliklerden ruhsal değişikliklere kadar kadının hayatında çok sayıda farklılıklar yaşanır.

Kadin 26-04-18 14:59

Gebelikte doğru egzersizin 8 altın kuralı

Gebelik döneminde düzenli egzersiz, anne adayının ruh ve beden sağlığını koruyor, bebeğin de ideal kiloyla dünyaya gelmesini ve ileride obezite gibi önemli sağlık sorunlarından korunmasını sağlıyor. Bu süreçte planlanan egzersiz programının doktor tarafından değerlendirilmesi, anne ve bebek sağlığı için olumsuz bir etki oluşturmaması açısından büyük önem taşıyor.

Kadin 25-04-18 15:35

Hamilelik ağrılarını alternatif tıpla azaltın

Hamile kadınların yüzde 40 ile yüzde 70’i gebelik boyunca ağrı problemi yaşıyor. Uzmanlar, hamilelik ağrılarına karşı sporu ve alternatif tıp yöntemlerini öneriyor.

Kadin 27-03-18 16:18

Obezite cerrahisi sonrası ne zaman hamile kalınmalı?

Obezite cerrahisi sonrası, vücudun gerekli vitamin ve mineral depolarını doldurması, sağlıklı bir gebelik süreci yaşanması için en az, bir buçuk yıl beklenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Kadin 26-03-18 15:57

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik, kadınların her ay olgunlaşıp regl ile atılan yumurtalıklarının sperm ile döllenmesi sonucu oluşur. Yumurta sağlıklı bir şekilde döllendiğinde, kadınların vücutlarında hamileliğe işaret eden bazı değişimler yaşanır. Bu değişimleri doğru bir şekilde takip ederek, hamile olup olmadığınızı erkenden öğrenebilir ve buna göre kontrollerinize başlayabilirsiniz.

Kadin 08-08-17 11:47