HABER

Hacca ilk kez geleceklere öncelik

Mekke (AA)- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, hacca bundan sonra ilk defa geleceklere öncelik vereceklerini bildirdi. Başkanlığa bağlı olarak Türk hacı adaylarının yoğun olarak bulunduğu Mesfele bölgesinde faaliyet gösteren Mekke Ayniyat Ekibi'ni ziyaret eden Prof. Dr. Bardakoğlu, ekip başkanı Salim Güney'den çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Prof. Dr. Bardakoğlu, burada yaptığı konuşmada ayniyat ekibinin zor şartlar altında başarılı hizmetler verdiklerini belirtti. Bu yıl tüm hacı adaylarına kahvaltı ve akşam yemeği verdiklerini kaydeden Bardakoğlu, "2 yıl önce en büyük hedefimiz bu demiştik. Bundan sonraki hedefimiz hacca geleceklerin müstakil odalarda eşleriyle birlikte haccı yapmaları. Hacca bundan sonra ilk kez gelecek olanlara öncelik tanıyacağız. İkinci kez gelecekler Umre'ye gelecekler. Hacılarımızın unutamayacakları manevi kazançlarla dönmelerini amaçlıyoruz. Fuzuli işlerle uğraşmayacaklar. Büyük İslam toplumu olmanın hazzını yaşasınlar" diye konuştu.

Hac farizasının büyük meşakkatlerle dolu olduğunu, umulmadık anda sıkıntılar çıktığını, yaşlı insanların bu sıkıntılardan etkilenmemesinin mümkün olmadığını kaydeden Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Hac erken yaşta yapılması gereken ibadet. Genel olarak istiyoruz ki hacca erken gelsinler. Hacılarımızın müstakil odalarda birlikte kalması bizim önem verdiğimiz konu. Eğitime önem veriyoruz. Türkiye'de çok iyi bir eğitim dönemi geçirdiler. Hacılar birbirlerini çok iyi tanıdılar. Aralarında kardeşlik bağı oluştu. Şu anda hacılarımızın kaldığı bölgedeki evler müstakil hacca uygun değil. Ama evler yenilenince müstakil hacca geçeceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön