HABER

Haiti "atom bombası düşmüş" gibi

ABD'nin Haiti Büyükelçisi Kenneth Merten, depremin vurduğu Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'i atom bombası düşmüş bir kente benzetti.

WASHINGTON/CENEVRE (A.A) - Kenneth Merten, Amerikan CNN televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ''İnsan, Port-au-Prince'in 2. Dünya Savaşından sonra Tokyo neye benzerse ona benzediğini anlamalı. Herşey dümdüz. Tıpkı bir atom bombası patlamış gibi. Port-au-Prince'in merkezinde ihtiyaçlar hala kritik durumda. Bazı başka kentler tamamen dümdüz, oradaki ihtiyaçlar çok fazla'' dedi.

Her geçen gün ABD ile uluslararası ortaklarının daha fazla gıda, su ve ilaç yardımı yapabildiklerini anlatan Merten, şiddet olayları riski konusunda bir soru üzerine de, ''genel itibarıyla insanlar çok sakin. Olay ya da sorun yok mu? Elbette var, ama Haiti polisinin ve BM kuvvetlerinin şu ana kadar bununla baş edebilme noktasında olduğunu düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Öte yandan, Uluslararası Kızılhaç Teşkilatından yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından şiddet ve yağmalama olaylarında artış kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, ''Port-au-Prince halkı şimdi hayatta kalma mücadelesi veriyor. Sinirler gergin, hayatta kalan, ama aç ve susuz olanlar kayıplarının ne kadar büyük olduğunu anlıyor'' ifadesi kullanıldı.

Geri Dön