HABER

Haiti'deki 13 Türk polis dönüyor

Haiti'de Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan 52 kişilik Türk polis gücünden, Ocak ayında süresi dolacak 13 polis memuru ile 5 polis eşi ve 6 çocuk Türkiye'ye dönecek.

HAİTİ (A.A) - Depremden dolayı yerle bir olan başkentte şiddet olaylarının artması ve bölgedeki güvenliğin sağlanamaması nedeniyle ay sonunda süresi dolacak polislerin erken tahliyesine karar verildi.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, Türkiye'ye dönecek polislerin yerine yeni polisler gönderilmeyecek. Haiti'de kalacak görev süreleri devam eden 39 polisle ilgili kararın ise daha sonra verileceği bildirildi.

Haiti'de görev yapan 5 polis eşi ve 6 çocuk da aynı uçakla Türkiye'ye dönecek. Türk polisleri, aileleri ve çocuklarını tahliye edecek C-130 tipi askeri kargo uçağının Port-au-Prince Havalimani'ndan havalanarak New York JFK Havalimanı'na gideceği bildirildi. Uçaktaki polis ve ailelerinin New York'tan çarşamba günü tarifeli uçakla Türkiye'ye gideceği kaydedildi.

-AKUT ÜYELERİ HAİTİ'DE-

Öte yandan, AKUT üyesi 6 kişinin de Türkiye'den kalkan bir başka kargo uçağıyla deprem bölgesine geldiği öğrenildi. Arama-kurtarma ekibinin Port-au- Prince'de çalışmalara başladığı açıklandı. Kızılay'ın bölgede hazırlık yapmak için gönderdiği 2 kişiye ek olarak bu akşam gelecek kargo uçağıyla sağlık personeli sayısını artırması ve Haiti'de bir sahra hastanesi kurması planlanıyor.

-MUHABİR ÇOCUĞU AMELİYAT ETTİ-

Amerikan CNN televizyonunun ünlü sağlık muhabiri Sanjay Gupta depremin yerle bir ettiği Haiti'de enkazdan çıkarılan başından ağır yaralı bir kız çocuğunu ameliyat etti.

Adı açıklanmayan Haitili 12 yaşındaki çocuğun ilk ameliyatını Dr. Varl Vinson ve ekibi yaptı ancak ikinci ameliyat gerekti. Port-au-Prince kıyısındaki ABD'ye ait Carl Vinson uçak gemisinde ve bölgede sinir cerrahı olmadığı için CNN'in Atlanta'daki merkezi arandı. Merkez Port-au-Prince'de bulunan Santaj Gupta'ya ulaştı.

ABD'de bir hastanede görev yapan, CNN'nin sağlık muhabiri sinir cerrahı Gupta, helikopterle uçak gemisine getirildi.

40 yaşındaki Gupta, hem ameliyatı görüntüledi hem de eldivenlerini giyerek uçak gemisindeki cerrahlarla ameliyatı yaptı.

Gupta, çocuğun kurtarıldığını ve yardım etmekten gurur duyduğunu söylerken, CNN, çocuğun "USNS Comfort" hastane gemisine götürüleceğini ve ailesi bulunana dek burada kalacağını duyurdu.

ABD'de kısa mesaj yoluyla 22 milyon dolardan fazla yardım toplandı.

-TAKVİYE BARIŞ GÜCÜ-

BM Güvenlik Konseyinin, deprem felaketinin yaşandığı Haiti'ye takviye barış gücü gönderme kararı alması bekleniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Konseye Haiti'deki BM Barışı Koruma Gücü'ne (MINUSTAH) 2 bini asker, bin 500'ü polis olmak üzere toplam 3 bin 500 takviye personel gönderilmesini önermesinin ardından Konsey üyeleri bu yönde bir karar tasarısı metni hazırlandı. Tasarının bugün son şeklini alarak Konsey'de ele alınıp oylanması bekleniyor.

Geri Dön