Hak-İş Genel Başkanı Arslan: 5 bin 500 üye istifa ettirildi

31 Mart yerel seçimlerinin ardından, AK Parti'den CHP'ye geçen belediyelerde, çalışanların sendikalarından istifa ettirilip, başka sendikalara üye yapıldığı iddia edilmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş'e bağlı sendikalarda 5 bin 500 üyenin istifa ettirildiğini söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, seçim sonuçları ve işçiler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla genel merkezde basın toplantısı düzenledi.

Arslan, 31 Mart yerel seçim sonuçları ve işçiler üzerindeki etkilerine ilişkin Hak-İş Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, seçimlere katılımın yüksek olmasının demokrasi açısından önemli ve anlamlı olduğunu söyledi.

Seçim gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve muhalefet liderlerinin açıklamalarına değinen Arslan, "Sandık sonuçlarının kabul görmüş olması ve sandıktan verilen mesajların alınması konusunda tarafların istekli davranması son derece önemliydi." ifadelerini kullandı.

Arslan, Hak-İş Konfederasyonuna bağlı belediye işçilerinin sendika değiştirmeleri için baskı yapıldığını iddia ederek şunları kaydetti:

"Bütün siyasi partiler ve ağırlık olarak da ana muhalefet partisi lideri Sayın Kılıçdaroğlu ve adaylar, seçim döneminde hep şunun altını çizdiler, 'Biz bütün seçmenlerin adayı olacağız.' İstanbul adayı Sayın İmamoğlu ısrarla '16 milyon İstanbullunun belediye başkanı olacağım.' dedi. Bu tür seçim sonucunda hiç kimsenin işiyle, aşıyla oynanmayacağını, kimseye hangi siyasi görüşten olduğunun sorulmayacağını ve tam tersi herkesle çalışacaklarından bahsedildi. Bütün bu süreçlerin sonunda belediye seçimlerinden sonra bu söylenenlerin, 'Herkesin belediye başkanı olacağız, hiçbir siyasi ayrım yapmayacağız ve herkesi kucaklayacağız' görüşlerinin tersine bazı uygulamaların olduğuna şahit olduk."

"BU TABLO BİZİ RAHATSIZ EDİYOR"

Arslan, millet tarafından seçilen belediye başkanlarına saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek, seçilen belediye başkanlarının da milletin arzu ettiği şekilde davranmaları gerektiğini vurguladı.

AK Parti'li belediyeler CHP'ye geçtikten sonra konfederasyon olarak farklı bir tablo ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Arslan, "Bu tablo bizi rahatsız ediyor ve önümüzdeki süreçlerde daha derin, daha içinden çıkılmaz bir kısım sorunlara yol açacağından endişe ediyoruz." diye konuştu.

Arslan, Hak-İş ve sendikaların büyük bir çaba ile işçileri örgütleyerek oluşturdukları yapıya, siyasetin ve belediye başkanlarının isimleri kullanılarak müdahale edildiğini dile getirerek şunları söyledi:

"Bazı belediyelerimizdeki operasyon, 1 Nisan 2019 günü başlatılıyor. Daha henüz seçim sonuçları netleşmemiş. Belediye başkanları mazbatalarını almamış. Ama o belediyeyi kazandığı anlaşılan bazı belediyelerde operasyon 1 Nisan günü başladı. 1 Nisan'dan bu tarafa geçen 18 günde de artarak devam etti. Biz bunun, işçilerin özgür iradelerinin sonucu olarak ortaya çıkmış bir tablo olmadığını biliyoruz. Örneğin Küçükçekmece'de DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası örgütlü. O belediyede üç dönemdir AK Parti belediyesi var. Sendikamızın bu örgütlü işçilerle ilgili herhangi bir çalışması ve çatışması da söz konusu değil."

HAK-İŞ ÜYESİ İŞÇİLERE BASKI YAPILDIĞI İDDİALARI

Küçükçekmece Belediyesi başta olmak üzere pek çok belediyede taşerondan kadroya geçen sendikasız işçileri örgütlediklerine ve sendikalar arası rekabete açık olduklarına dikkati çeken Arslan, "1 Nisan'dan itibaren bizzat iş yerlerine gelip tehdit edilerek arkadaşlarımızın istifa ettirildiklerine dair, yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz somut veriler var. Bizim itirazımız bu tür baskılarla istifaların yaptırılmasıdır." diye konuştu.

Hak-İş'e bağlı sendikalardan istifa eden üye sayısının sorulması üzerine Arslan, şunları kaydetti:

"Hizmet-İş Sendikasının 16 bin üyesinin olduğu 27 belediyedeki toplu sözleşme yetkisini aldığımız 16 bin 100 üyemiz var orada. Bunlardan 4 bin 831 arkadaşımız istifa ettirilmiş durumda. Öz Taşıma-İş sendikamızın Ankara'da 250 üyesi istifa ettirilmiş durumda. Şu anda buradaki istifalar önemli ölçüde durdu. Öz Güven-Sen sendikamızın 566 üyesi değişik belediyelerde istifa ettirilmiş durumda. Şu anda 5 bin 647 rakamı Hak-İş'e bağlı sendikalarımızdan istifa ettirilen işçi sayısı. 27 il ve ilçe belediyesinden oluşuyor."

KIDEM TAZMİNATI

Arslan, "Kıdem tazminatı konusunda Hak-İş Konfederasyonu ile irtibata geçilip geçilmediğine" ilişkin soru üzerine, özellikle özel sektörde kıdem tazminatına erişemeyen ve kıdem tazminatını alamayan çok geniş bir kesimin olduğunu söyledi.

Kıdem tazminatını alma konusundaki engellerin süratle ıslah edilmesi gerektiğinin altını çizen Arslan, "Kıdem tazminatı bütün işçilerin analarının ak sütü gibi helal bir haklarıdır. Bu hakkın herkese verilmesini talep ediyoruz ve herkesin kıdem tazminatı alabileceği bir modeli de desteklemeye, talep etmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Arslan, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Şanlıurfa'da Memur-Sen Konfederasyonu ile beraber kutlayacaklarını da bildirdi.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 96 yorum
Hak iş i ben çok iyi bilirim. İşçiden ziyade patronun yanında olan, badem bıyıklılar topluluğudur. Badem-İş olsa ismi daha uygun olur.
Hak iş normalde sola yakin bir sendikadir..yalniz chp li belediyelerin bunu yapmasini yadırgadım
Hak iş işçiye hak tanımayan sendika
@ozmoo007 Ne Solu be? sen bi şey bilmiyorsun, akp nin kucağındaki bir sendikadır Hak İş. Eski Genel Başkanları akp nin kadrolu değişmez Milletvekili, sen iftira at olur mu? Dingil...
@ozmoo007 HAK İŞ SAADET PARTİSİ KÖKENLİDİR SOLLA HİÇ BİR ŞEKİLDE ALAKASI YOKTUR.KURULUŞ MERKEZİDE ADIYAMANDIR ERBAKANDAN SONRA AK PARTİYLE YAKINDIR.
Biz İstanbulunda Ankaranında 20 yıl önceki nefes alınmayan, çöpten dağları olan, su bulunmayan balçık kokulu hallerini biliyoruz! bide unutmayın ki son söz YSK nın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin değil! İzmirin geri kalmışlığının sebebini anlayın! Siyaset halk için yapılır. Bunu AK Parti chp lilere öğretecek.
CHP'nin zihniyeti işte bu! Maskeler indirildi. Takke düştü kel göründü. Daha durun neler göreceksiniz!
ÜLKEYİ KALKINDIRANLAR OTOBÜSLERDE AYAKTA SABAH AKŞAM ! YALANDAN ÇALIŞIYORMUŞ GİBİ YAPAN MAAŞ ALAN ÜLKENİN EKONOMİSİNE ZARAR VERENLERSE ÇKARLARLA YOLLARI AÇILIYOR !!! YAZIK !
liyakatsiz es dost ahbap iliskisiyle gelenleri, akp mitinglerine adam toplayanlari napmasini bekliyorsunuz. Maas zammi mi yapsin bi de bunlara
İşçi sendikası değil bunlar. Patron sendikası.. Haber gerçek ise 5500 kişi gerçekten sendikalı olmuş demektir artık. Ne mutlu o emekçi insanlara.. Bu hakiş patronla bir olup işçiyi sömürür. Patronların kurdurduğu bir sendikadır. İşçiler kurmamıştır.
@kende ızmır gerı mı kalmış:)
ETME BULMA DÜNYASI.
ederler tabi hükümetin sendikası
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler