Hakkari'de nevruz kutlamaları sakin geçti

HAKKARİ (İHA) - Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nevruz kutlamalarında Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu ve protokol üyeleri Nevruz ateşinin üstünden atlayarak halay çekti.

Şehit Mehmet Ceyhan Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi salonunda düzenlenen Nevruz kutlamaları, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Efe'nin, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından Van 100. Yıl Üniversitesi Hakkari Meslek Yüksek Okulu (MYO) öğretim görevlisi Hikmet Yaşar, davetlilere "Türk Kültüründe Nevruz" konulu bir konferans verdi. Verilen konferansın ardından Vali ve beraberindeki protokol üyeleri Nevruz koşusu ile 'Türk Kültüründe Nevruz' konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Hediye dağıtımında kendisinin 1969 yılında yazdığı "Nevruz" isimli şiiri okuyan Nasuhbeyoğlu, davetlilerden büyük alkış aldı. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu daha sonra Hakkari Amatör Fotoğrafçılar Derneği tarafından hazırlanan resim sergisinin açılışı yaparak, sergide yer alan resimleri yakından inceledi. Sergide Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu'nun da çektiği resimlerin yer alması dikkat çekti.

Sergi açılışının ardından Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Azmi Utfan Cinek ve MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Tahir Yaşar ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi bahçesine geçerek burada Nevruz ateşini birlikte yaktılar. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Azmi Utfan Cinek, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, Emniyet Müdürü Cavit Çevik, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Z. Atilla Ataalp'ın da aralarında bulunduğu protokol üyeleri yakılan Nevruz ateşinin üstünden defalarca atlayarak etrafında halaylar çekti. Vali ve beraberindekiler, daha sonra görevliler tarafından bahçeye getirilen yumurtaları birbirleriyle tokuşturdu. Atatürk Kültür Merkezi bahçesine Nevruz ağaçları dikilmesinin ardından davetlilere nohutlu pilav, kavurma ve içecek ikram edildi.
Kutlamalara daire amirleri, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda davetli de katıldı.