Halepçe katliamı Ankara'da protesto edildi

ANKARA(ANKA) – İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, "Halepçe katliamı"nın 20. yıldönümü nedeniyle, Yüksel Caddesi'nde bir araya gelerek katliamı protesto etti.

16 Mart 1988'de, Irak eski devlet başkanı Saddam Hüseyin'in emri ile Irak ordusunun, Halepçe şehrine saldırması Ankara'da, Yüksel Caddesi'nde yapılan bir eylemle protesto edildi. "Halepçe'yi unutmadık" yazılı döviz açan İHD üyeleri, "Savaşa, katliama hayır", "Başka Halepçeler istemiyoruz" sloganları attılar.

Grup adına açıklama yapan İHD Ankara Şube Başkanı Filiz Kalaycı, Irak'ta artık Saddam rejiminin olmadığını ancak başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde katliamların hala devam ettiğini belirtti. Bu durumun bir ülkeye, bir iktidara ya da bir döneme özgü olmadığını gösterdiğini vurgulayan Kalaycı şöyle konuştu:
-UCM'NİN STATÜSÜ ONAYLANSIN-
"Farklı renklerin, dillerin ve kültürlerin bir arada ve barış içinde yaşamasına olanak sağlayacak adaletli bir toplum ve dünya düzeni özlemleri sürüyor. Savaşa, katliamlara, baskı ve zulme hep karşı olan İHD olarak, Halepçe'nin ve diğer katliamların, dünyadaki ve ülkemizdeki faali meçhul cinayetlerin, kayıpların, savaş ve saldırı emri verenlerin yargılanmasını ve böylece adaletin ve hukukun üstünlüğünü yerine getirilmesini istiyoruz. Başta ABD olmak üzere Uluslararası Ceza Mahkemesi statüsünün tüm devletlerce onaylanmasını istiyoruz. Halklara karşı suç işleyen hangi devletin yöneticisi olursa olsun yargılanması gerekir." (ANKA)