Halil İnalcık'ın Atatürk'ü anlattığı videoya sosyal medyada büyük ilgi

2016 yılında hayatını kaybeden ve 'Tarihçilerin kutbu' diye anılan tarihçi Halil İnalcık'ın henüz hayattayken Mustafa Kemal Atatürk’ün cenaze törenini anlattığı video, 10 Kasım öncesi sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Prof. Dr. Halil İnalcık ölümüne yakın bir dönemde yaptığı konuşmada gözyaşlarına hakim olamayarak Mustafa Kemal Atatürk'ün cenazesiyle ilgili şunları söylüyor:

“‘Atatürk’ün ölümü 10 Kasım’da 1938’de Ankara’ya getirilişi ile bütün bir millet nasıl ağlıyor? Tarihte görülmemiş bir sahnedir bu! Bütün bir millet ağlıyor. (Halil İnalcık bunları söylerken ağlamaktan konuşamayacak hale geliyor). Bugün buradaysak, millet olarak buradaysak, dünya tarihinde seçkin milletler arasında yer almışsak, bugün yaşıyorsak, bugün bir devletimiz, milletimiz varsa Atatürk’e borçluyuz.”

1-1573363161

İNALCIK'IN ÖĞRENCİYKEN ATATÜRK İLE ANISI

Halil İnalcık henüz 17 yaşında bir öğrenci iken 1933 yılına ait Atatürk ile yaşadığı anısında, onun soruları karşısında heyecanlandığını kaydediyor. Onun çok iyi bir öğretmen olduğunun altını çizen İnalcık hatırasını şöyle anlatıyor:

“Atatürk, Türk Tarih Kurumu’na hazırlattığı 4 ciltlik tarih kitabının okutulmasını bütün mekteplerde zorunlu kılmıştı. Büyük Türk Tarihi’ni benimsemiş, kendine güvenen bir Türk nesli yetiştirmek istiyordu. Bu amaçla mektepleri dolaşıyor, kitapların okutulup okutulmadığını kontrol ediyordu. Bir gün öğretmenimiz başka bir sınıfta derse girdiği için bizim dersimiz boştu. Bir sonraki dersimiz coğrafyaya hazırlanıyorduk, benim önümde bir Ortadoğu haritası vardı. Kapı açıldı ve Ata, maiyetiyle birlikte sınıfa girdi. Benim önümde durdu ve haritaya baktı. Parmağını Medine’nin üzerine koyarak ‘Burası neresi?’ dedi. Ben ‘Yesrib’ dedim. ‘Başka?’ dedi. Ben yine ‘Yesrib’ dedim. Eski kitaplarımızda Yesrib diye öğrenmiştik ama Ata, İslamiyet’ten sonraki adını duymak istiyordu. Yani Medinet-ül Nebeviye... Bana gülümsedi ‘Medine değil mi?’ dedi. Sonra parmağıyla Arabistan’ı gösterdi. ‘Burası nasıl bir memleket?’ dedi. Öğretmenimiz bize ‘Arabistan bir tepsiye benzer, etrafı dağlarla çevrili, ortası çöl’ demişti. Ben de ‘Arabistan tepsiye benzer ‘ dedim. Ata gülmeye başladı. Bu defa parmağını Kızıldeniz’in üzerine koyarak ’Peki burası neresi?’ dedi. Ben ‘Bahr-i Ahmer’ dedim. ‘Başka adı yok mu?’ dedi, ‘Şap Denizi’ dedim. Ata Türkçe adını söylememi istiyordu, ben eski bilgilerimle cevap veriyordum. ‘Kızıldeniz değil mi?’ dedi. Gülümseyerek başımı okşadı. Atatürk beni imtihan ediyordu, heyecandan ne söyleyeceğimi bilmiyordum. Bütün konuşmamız boyunca hep mütebessim, babacan tavrıyla korkutmadan öğretmişti. Sonra yan sınıftaki tarih dersine girmek için bizim sınıftan ayrıldı.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
yazık dinayet işleri başkanlarından hiç biri mustafa kemal paşa için gıyabında 09-06 da sela verdirmemiştir burdan seslenelim arkadaşlar 10kasım 09.06 da sela okunsun
Size ne kardeş siz arap kültürünü sevmiyorsunuz ya hani neden sela okunsun istiyorsunuz anlamış değilim
laikliğe aykırı değil mi..
Aslında anitkabire büyük bir camii yapmak lazım her 10 kasımda saygı duruşunda bulunduktan sonra kuran okutmak lazım
köpek saldiracagi şeye nereden saldiracagini bilemezmis. ulan hep bir elestiriniz var 81 yıldır yapılmadı ses yok da şimdi mi ses var
@midhad_bayrakci_1960 olum bi gidin araştırın ya laiklik tam olarak nedir ? ayrıca birisi için sela okunması niye laikliğe aykırı olsun ? şu yorumların devletin laik yönetimiyle ne alakası var ? abicim allasen yaşınız kaç sizin ya
Sevilen Liderler için Halklar hep aglamıstır. Bu durum enson Kuzey Kore de olmuştu. Bütün Kuzey Kore Ağlamıştı
kuzey korede sevgiden değil korkudan ağlıyorlardı Atamıza ise sevgi ve saygıdan saçma bir benzetme olmuş
eminim tüm Kuzey Kore ;Babası na ağladığı gibi Kim _Yon içinde buşekilde aglayacaktır. Tabi asılmayıpta eceliyle ölürse
malca bir yorum ulu önder'le kore liderini nasil bir tutarsin.. senin tohumun nereye ait ?
evet K.Kore bir diktatör için metazori ağlatılmıştı..sıkıysa ağlama..kafana sıkarlardı.haaaahaaa
madonnada ağlamış mı? Kürk mantolu madonnalar ağlamış gibi.Ininü ağlamış mıdır.Allah rahmet eylesin Ataya.Lakin bu millete Atatürk e son demlerinde Chp zihniyetinin neler ettiğini de anlatmak gerekir.Türk milletinin büyük kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 81. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.
sen chp zihniyetine.kurban ol yobaz zohniyeti degil en azindan
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler