HABER

Halkbank'tan ATO üyelerine kredi desteği

ANKARA (İHA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Halkbank arasında imzalanan protokolle, oda üyeleri, 36 ay vadeli ve 250 bin YTL limitli nakit krediye, 1.49 faiz oranıyla sahip olabilecekler.

Kredi kullanımına iliştin protokol, ATO Başkanı Sinan Aygün ve Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarafından ATO'da imzalandı. Törende konuşan Aygün, her zaman sıcak ilişki içinde bulundukları Halkbank'ın, esnaf ve tüccarın sıkıntılı günlerinde hep yanında olduğunu belirterek, "Halkbank, hiçbir üyemize mağduriyet yaşatmadı" dedi. Kredi protokolüne ilişkin bilgi veren Aygün, kredi limitinin azami 250 bin YTL olduğunu söyledi. Finansal Destek Kredisi'nin de alt limitinin tüm firmalar için 100 bin YTL, üst limitin de, KOBİ tanımına giren firmalar için 1 milyon 500 YTL olduğunu belirten Aygün, KOBİ tanımı dışındaki firmalar için ise 3 milyon YTL olduğunu kaydetti. Aygün, ödemelerin 36 ay eşit taksitte yapılacağını ifade ederek, protokolde yer alan yüzde 1.55'lik faiz oranının, Genel Müdür Aydın ile yaptığı son görüşmeyle yüzde 1.49'a düşürüldüğünü bildirdi. Finansal Destek Kredisi'nin asgari 24 ay, azami 60 ay vadeyle YTL veya döviz cinsinden kullandırılacağını anlatan Aygün, faiz oranlarının TRLIBOR ve LIBOR'a endeksli olarak değişken olup, YTL krediler için TRLIBOR+3.5, döviz kredileri için ise LIBOR+3 olarak uygulanacağını belirtti.

Halk Bankası Genel Müdürü Aydın ise, Halkbank'ın bir misyon bankası olduğunu dile getirerek, "İyi günde de, kötü günde de, kendi sorumluluğunu yerine getirmiş bir banka. Klasik tabirle, yağmurlu günde şemsiye kapatmamış bir banka" diye konuştu. Bir önceki dönemde, ATO üyelerine kredi kullandırmada başarılı olduklarını ve bu protokolün de başarılı olacağına inandığını bildiren Aydın, "Nakit sıkışıklığının yaşandığı bu dönemde piyasaya cansuyu veriyoruz" ifadesini kullandı. Bir gazetecinin bankasının özelleştirme sürecine ilişkin bir sorusu üzerine Aydın, "Halk Bankası hem yapısal olarak, hem finansal, hem de hukuksal olarak özelleştirmeye en uygun bankadır" dedi. Mayıs ayında gerçekleşen halka arz ile bankanın yüzde 24.98'inin halka arz edildiğini anımsatan Aydın, "Bu halka arz, geçen ay İsveç'te yılın 'en iyi halka arz' ödülüne layık görüldü. Bundan sonrasına ilişkin karar altına alınmış herhangi bir şey yok. Bunlarla ilgili teknik çalışmaları Özelleştirme İdarisi Başkanlığı yapıyor ama nihai karar merci Özelleştirme Yüksek Kurulu'dur. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun bu konuda almış olduğu bir karar bugün itibariyle yoktur. Kurul, hangi tarz kararı alırsa alsın Halkbank, her tür yönteme hazır bir bankadır" dedi.

Konuşmaların ardından kredi protokolü Aygün ve Aydın tarafından imzalandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön