HABER

Hamaney, halkı oy kullanmaya çağırdı

Tahran Üniversitesi'ndeki Cuma namazı hutbesinde konuşan İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney, halkı 20 Şubat'ta yapılacak parlamento seçimlerinde oy kullanmaya çağırdı.

Hamaney, halkı oy kullanmaya çağırdı

Seçim dolayısıyla dünyanın gözünün İran'da olduğunu hatırlatan Hamaney, şeçmen olmanın dini açıdan önemine değindi. Devrim düşmanlarının İran'da devleti halktan ayırmaya çalıştıklarını belirten Hamaney, geniş katılımlı bir seçimin düşmanları engelleyeceğini öne sürdü.

Parlamentonun "ülke yasalarını belirleme ve hükümeti kontrol etme" açısından önemli olduğunun altını çizen Hamaney, parlamento seçimlerinde ülkenin 4 yıllık kaderinin belirleneceğini hatırlattı. Hamaney, Amerika ve Avrupa'dan bazı yetkililerin İran seçimleriyle ilgili görüş belirtmelerini sert bir dille eleştirdi. Hamaney, hutbesini şöyle sürdürdü:

"Eğer onlar işi içişlerimize müdahale etmeye kadar yaymak isterlerse, İran halkı dudaklarına tokatı indirecektir"

İran'da devlet kurumlarını birlik ve beraberliğe davet eden Hamaney, seçime katılmama kararı alan grupları eleştirerek bunun doğru bir karar olmadığını savundu. Hamaney, İran Anayasası'nın İslam ve Cumhuriyet'in garantisi olduğunu belirtti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler