HABER

Hamaney: İran ve Türkiye IKBY'ye engel olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İran'ın dini lideri Hamaney, Tahran ve Ankara'nın Kuzey Irak yönetiminin bağımsızlık ilan etmesine engel olması gerektiğini söyledi.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de düzenlenen bağımsızlık referandumu hakkında açıklamalarda bulundu.

"Türkiye ve İran referanduma karşı gerekli önlemleri almalı" diyen Hamaney, ABD ve yabancı güçlerin Kuzey Irak'taki referandumla bölgede yeni bir İsrail yaratmayı planladığını söyledi.

Açıklamaları İran devlet televizyonu tarafından aktarılan Hamaney, "Bu oylamadan Amerika ve İsrail fayda sağlıyor... Bölgede yeni bir İsrail yaratmak istiyorlar" dedi.

Hamaney ayrıca, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlediği referandumu "tüm bölgeye karşı yapılan bir ihanet" olarak tanımladı.

Erdoğan da İsrail'i suçlamıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Tahran'da Hamaney'den önce görüştüğü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, IKBY'nin referandum kararını İsrail gizli servisi Mossad'la "masaya oturarak" verdiğini söylemişti.

IKBY'nin bağımsız bir devlet kurma planını destekleyen İsrail, referandumda dahli olduğuna dair açıklamaları yalanlamıştı. ABD ise referandumun düzenlenmesine tepki göstermişti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Bağdat yönetimi tarafından anayasaya aykırı kabul edilen bağımsızlık referandumunda sandıktan yüzde 92.7 oranında "evet" oyu çıktığını açıklamıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/Reuters,CÖ/ÖA

Geri Dön