HABER

Hamas Mısır'ın planını kabul edebilir

DUBAİ (İHA) - Hamas'ın üst düzey siyasi yetkililerinden Musa Ebu Merzuk, Mısır'ın ateşkes planını kabul edebileceğini söyledi.

Suriye'nin başkenti Şam'dan telefonla El Arabiya televizyonuna açıklamalarda bulunan Ebu Merzuk, örgütün Gazze'de çatışmaların sona erdirilmesine yönelik Mısır planına vereceği cevabı gün sonunda açıklayacağını duyurdu. Merzuk, "Şu an diğer tarafından cevabını bekliyoruz" dedi.

Mısır planına dayalı geçici bir ateşkesin Hamas'ın nefes alması manasına geleceği belirtiliyor. Ancak geçici ateşkesin öncelikli amacı 20 gündür İsrail saldırıları altında bulunan sivillere yardım ve yararıların tedavilerinin yapılması.
Hamas'ın bir diğer üst düzey yetkilisi Muhammed Nassal ise henüz uzun dönemli bir ateşkesten bahsedilemeyeceğini ifade ederek, "Biz sonuçta bir direniş hareketiyiz. Filistin toprakları işgal altında. Direniş göstermek hakkımız var" diye konuştu.

Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği Sözcüsü ise, İsrailli baş müzakereci Amos Gilad'ın görüşmeler için bugün Mısır'a geleceğini duyurmuştu. Sözcü, Gilad'ın Kahire'de uzun süre kalmasının veya bir açıklama yapmasının beklenmediğini kaydetmişti.
Bu arada, bugün İsrail'de bulunan Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in de Mısırlı yetkililerle görüşmek için Kahire'ye kısa bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jens Ploetner dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Steinmeier'in amacını, kalıcı ve kapsamlı bir ateşkes sağlanmasının yollarını açmak olarak ifade etmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön