Hamas ve Haniye'nin popülaritesi artıyor

Hamas ve Haniye'nin popülaritesi artıyor

Kudüs (AA)- İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinde 130 kişinin ölümüne yol açan son operasyonunun ardından Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da yapılan bir kamuoyu yoklaması, Hamas ve Gazze Şeridi'ndeki Hamas hükümetinin başkanı İsmail Haniye'nin popülaritesinin arttığını, El Fetih ve Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın kan kaybettiğini ortaya koydu.

Gazze operasyonu ile Kudüs'te bir din okulunda 8 öğrencinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, 13-15 Mart tarihleri arasında Filistin Siyaset ve Etüt Merkezi tarafından 1270 kişinin katılımıyla yapılan kamuoyu yoklamasının sonuçları, son üç ayda Hamas'ın lehine gelişmeleri ortaya koydu. Araştırmaya göre, bugün bir başkanlık seçimi yapılsa Mahmud Abbas ve İsmail Haniye hemen hemen başa baş oy alacak. Sonuçlar, yüzde 46 Abbas, yüzde 47 Haniye lehine çıktı. Abbas'ın desteği, 2007 Aralıkta yapılan kamuoyu yoklamasında yüzde 56, Haniye'ninki yüzde 37 olmuştu.

Haniye'nin son yoklamada elde ettiği sonuçların, Hamas'ın 2006 yılındaki seçimlerden bu yana kaydettiği en yüksek destek oranı olduğuna dikkat çekildi.