HABER

Hamas'ı saf dışı etme planları

WASHINGTON (İHA) - ABD ve İsrail'in Filistin seçimlerini kazanan Hamas'ın hükümet kurmasını engellemek için arayış içinde oldukları bildirildi.

The New York Times gazetesinde yer alan haberlere göre, ABD ve İsrail, Filistin seçimlerinden zaferle çıkan Hamas'ı başarısızlığa uğratmak için ortak çalışma yapıyor.
Haberde, Hamas'ın hükümet kurmasının bir şekilde engellenerek seçimlerin yeniden yapılmasının da planlandığı bilgisine yer verildi.

Adlarının açıklanmasını istemeyen İsrailli resmi yetkililer ile batılı diplomatları haberine kaynak gösteren gazete, Hamas'ı saf dışı bırakmak için Filistinlilere giden para kaynaklarının kesilmesi ve uluslararası izolasyon ile Filistin yönetiminin yalnızlığa itilmesi gibi yaptırımlara baş vurulacağını yazdı. Gazete, böylece Filistin lideri Mahmud Abbas'ın yeni bir seçim kararı almaya zorlanacağını okuyucularına duyurdu.

ABD ve İsrail'in planlarında, ekonomik ve siyasi yaptırımlar altıda iyice bunalacak Filistin halkının yeni bir seçimde Hamas'a olan desteğini çekeceği amaçlanıyor.
Üst düzeyli Amerikalı ve İsrailli yetkilerin sıkı bir şekilde uygulamaya koymak için çalıştıkları plan doğrultusunda önce Hamas'tan, İsrail'i tanıması, eski anlaşmalara uyması ve silahsızlanması istenecek. Aksi halde Hamas'ı izole edecek ve akabinde de başarısızlığa mahkum edecek plan devreye girecek.
Gazete Hamas'ın 3 şartı kabul etmemesi halinde Filistin halkını zor günlerin beklediğini yazdı.

Hamas'ı saf dışı bırakma planının başarısızlığa uğrama riski olduğunu da yazan gazete, bu durumda Hamas'ın başta İran ve Suriye olmak üzere bütün İslam dünyasından yardım alabileceğini bildirdi.

Hamas'ın karşı atağa geçerek, Filistin halkının özgür tercihinden dolayı ABD ve İsrail tarafından cezalandırıldığını tüm dünyaya ilan edeceği de başka bir risk konusu olarak gazetede yer aldı.

ABD ve İsrail, ekonomisi dışa bağımlı ve yardımlara muhtaç Filistin'in bu durumunu bir koz olarak kullanıp, Hamas'ı dize getirmeyi planlıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler