HABER

Hamas'tan 1 yıllık ateşkes önerisi

Hamas'tan 1 yıllık ateşkes önerisi

KAHİRE (İHA) - Gazze'de varılacak bir ateşkesin koşullarının belirlenmesi için Ortadoğu'da yoğun diplomatik faaliyetler yürütülüyor.

İsrailli bakanlar, dün gece geç saatlere kadar arabuluculuk yapan Mısır'ın son önerilerini değerlendirdi. Henüz hiçbir karar alınmamasına rağmen İsrailli Başmüzakereci Amod Gilad'ın bugün yeniden Kahire'ye gitmesi bekleniyor. Hamas'ın İsrail'in Gazze'den çekilmesi ve ambargosunu kaldırması halinde 1 yıllık bir ateşkes önerdiği belirtiliyor.

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Gazze'ye silah sokulmasının nasıl önlenebileceğini görüşmek üzere Washington'a gitti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ise, bir ateşkes anlaşmasına varılması konusunda iyimser olduğunu ancak bunun birkaç gün alabileceğini söyledi. Ki-moon'un Ortadoğu gezisi çerçevesinde bugün İsrail'den Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Genel Sekreter Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşecek.
Pek çok yorumcuya göre, Ki-moon'un Ankara temasları sırasında Türk askerinin Filistin'de barış gücü ya da gözlemci olarak bulunması konusu da gündemde olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler