HABER

Hamilelerde düzenli kontrol önemli

Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ünitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Çelik, gebelikte düzenli kontrollerin yapılmasının önemli olduğunu belirterek, tüm takiplerin gebelik öncesi başlaması gerektiğini söyledi.

Hamilelerde düzenli kontrol önemli

Çocuk sahibi olmaya karar veren her çiftin mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Hüsnü Çelik, "Kan gurubu uygunsuzluğu, diabet, hipertansiyon ve kalp hastalıklarının mutlaka gebelikten önce bilinmesi ve gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Gebelik sırasında, ultrasonografinin yapılmasına ihtiyaç vardır. 11-14 ve 16-18 hafta arasında fotal anomalleri taranması yapılmalıdır" dedi.

Doç. Dr. Hüsnü Çelik, "Düzenli kontroller sayesinde 18-20 hafta civarında fotal durum (bebeğin durumu) yüzde 98 doğrulukla net olarak ortaya konulabilmektedir.

Bundan sonraki haftalarda özellikle gebelikte oluşan diabetin taranması 24-28 hafta arasında yapılmalı, 32. haftada fotal büyüme de problem olup olmadığını anlamak için mutlaka bir ultrasonografi yapılmalıdır. 30-36 hafta arasında on beş günde bir, 36-40 haftalık gebeliklerde ise haftalık doktor kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Düzenli takip yapılmadığı takdirde, gebelik zehirlenmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu da üzücü sonuçlara neden olabilir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön