KADIN

Hamileliğin son zamanlarında 'çok dalgınsın' lafını sıklıkla duymaya mı başladınız

Hamileliğin son zamanlarında 'çok dalgınsın' lafını sıklıkla duymaya mı başladınız

Yurt içi ve yurt dışında yapılan birçok araştırmalarda hamileliğin sonlarında kadınların beyinlerinde %4 oranında bir küçülme meydana gelebiliyor. Bu küçülme de unutkanlığa sebep olabiliyor.

Hamilelikte unutkanlığın nedenleri ve çözümü

Yalnız bu küçülme hamilelik sonunda sona eriyor ve devam etmiyor. Hamilelik kadın vücudunu tepeden tırnağa etkileyen bir süreç. Bu süreçte anne adayları hem nörolojik hem psikolojik olarak hormonların etkisi altına giriyor.

En çok etkilenen yerin ise zihin olduğu söyleniyor. Bu durumu tetikleyen veya artmasına neden olan başka bir durum ise depresyon. Hamilelikte depresyon yaşayan kadınlarda unutkanlık daha çok görülebilir.

Evde elinizde olan eşyayı nereye götürdüğünüzü unutabilir, anahtarlarınızı kaybedebilir veya yapmanız gerekenleri es geçebilirsiniz. Panik yapmayın, bu durum tamamı ile hormonlarınızın sizi ele geçirmesinden dolayı kaynaklanıyor. Sadece geçici bir zaman dilimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve bu durumun da tadını çıkarıp eğlenmenize bakın.

Hamilelikte unutkanlığı azaltmak için yapmanız gerekenler;

• Doktorunuz ile de görüşerek tiroid hormon düzeyinizi takibe almalısınız. Daha çok hamilelik sürecinde görülebilecek olan hipotiroid bazı kişilerde hafıza bozukluğuna sebep olabiliyor. Hatta hamileliğiniz planlı gerçekleşecekse bu durumu hamilelik öncesinden kontrol altına almanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

• Hamileliğin son aylarında gözlemlenen hafıza da küçülme durumunu hamilelik sonrası en hızlı şekilde normale döndürmek istiyorsanız bebeğinizi düzenli ve hiç bıkıp usanmadan emzirmelisiniz. Emzirmek tüm hormonlarınızın normal çalışmasını sağlar. Eski halinize hızlıca geri dönmek için emzirmek sizin birincil yapacaklarınız arasında olmalıdır.

• Bu durumu yaşadığınızda veya yaşamaya başladığınızda paniklemeyin. Tedavisi olan veya olması gereken bir durum söz konusu değildir. Sadece bu durumun sizin gündelik hayatınızı etkilemesine izin vermeyin. Not tutun, unutabileceğiniz eşyaların sabit yerleri olsun vs gibi önlemlerle bu durumu kurtarabilirsiniz.

Hamileliğin 33. haftasında anne adayı neler yaşar?