Hamilelikte stres, sigara kadar zararlı

Hamilelikte stres, sigara kadar zararlı

BURSA (İHA) - Zübeydehanım Doğumevi Psikoloğu Derya Akgül, hamilelikte stresin sigara kadar zararlı olduğunu belirterek, hamileyken haftada 32 saatten fazla ve stres yüklü ortamda çalışmanın bebek için zararlı olduğunu söyledi.

Uzmanlara göre, hamileyken haftada 32 saatten fazla ve stres yüklü ortamda çalışan annelerin bebekleri çok ağlıyor ve az kilolu dünyaya geliyor. Zübeydehanım Doğumevi Psikoloğu Derya Akgül, "Doğmuş Çocukların Gelişimi" adlı araştırma kuruluşu tarafından 7 bin anne üzerinde yapılan incelemeye göre hamilelik döneminde stres altında çalışmanın sigara içmek kadar zararlı olduğunu bildirdi.

Akgül, araştırmanın haftada 32 saatten fazla ve stresli bir meslekte çalışan annelerin doğmamış çocuklarının risk altında olduğunu ortaya koyduğunu ifade ederek, "Sonuçlara göre, hamilelik dönemini ağır çalışma şartları altında geçiren kadınların çocukları, bu dönemde sigara içen annelerin çocukları gibi az kilolu doğuyor. Ayrıca, hamilelik esnasında annenin havale geçirme riski çok yüksek. Araştırmaya göre, bu şartlar altında dünyaya gelen bebekler daha çok ağlıyor. Araştırmayı yürüten uzmanlar, stresin anne bünyesindeki 'kortizol' adlı hormonu artırdığını, bu hormonun plasentadan içeri sızabildiğini ve büyümeyi yavaşlattığını ileri sürüyor" dedi.

Akgül, yüksek stresli işlerde çalışan anne adaylarının haftada en fazla 24 saat çalışmalarını tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler