HABER

Hamsi Gürcistan'a kaçtı

Giresun (AA)- Hamsi sürülerinin Türk karasularını erken terk ederek Gürcistan'a geçmesi nedeniyle Karadenizli balıkçıları zor günler bekliyor.

Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Necipoğlu, yaptığı açıklamada, Karadeniz'de ekim ayı sonlarında başlayan ve bu süre bereketli devam eden hamsi avının, hamsinin beklenenden erken Gürcistan'a geçmesi nedeniyle neredeyse sona erdiğini söyledi. Necipoğlu, normalde mevsim şartlarına bağlı olarak ekim ayı sonlarında
İnebolu ve Amasra açıklarından Karadeniz'e giriş yapan hamisinin mart ayına kadar bolca avlanabildiğini belirterek, "Bu sezonda böyle oldu. Ancak, bilinçsiz avcılık yapıldı. Türk karasularına giren hamsinin avı bu sezon 25-30 mil açıkta bilinçsizce yapılınca, sahile inmesi engellendi. Bu nedenle hamsi sürüleri Gürcistan karasularına kaçtı" diye konuştu.

Karadeniz'de artık hamsi avının sona erdiğini, bunun da balıkçıları şoka uğrattığını kaydeden Necipoğlu, şunları söyledi:

"Gürcistan karasularına kaçan hamsi sürülerinin artık geriye dönüşü yok. Bu sezon Karadeniz'de 100 bin ton dolayında hamsi avlandığını tahmin ediyoruz. Bu rakam son 20 yılın en düşük rakamı, bu miktara bu sezon Karadeniz'de hamsi avı yapıldı denilemez."

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu ise, hamsinin Gürcistan'a erken göç etmesinde hava sıcaklıklarının etkili olduğunu söyledi. Hamsinin Türk karasularını erken terk etmesi nedeniyle, Karadenizli balıkçıların bir kısımının ise avlanmak için bu ülke karasularına gittiği belirtildi. Yaklaşık 15 Türk balıkçı takımının, alınan izin ve belirlenen av kotası doğrultusunda Gürcistan karasularında avlandığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön