HABER

Hamur işi sadece şişmanlatmıyor

2000 kadın üzerinde geçtiğimiz ay yapılan bir araştırmaya göre kadınların fazla kilolarından sonra en çok şikayet ettiği sorunu "aşırı tüylenme."

Hamur işi sadece şişmanlatmıyor

Bunun en önemli sebeplerinden biri ise glisemik indeksi yüksek yani yüksek karbonhidratlı ve şekerli kek, börek gibi hamur işi gıdalar tüketmek.İngiltere'deki Whipps Cross Üniversite Hastanesi'nden endokrinolog Dr. Rina Davison tüylenmenin genlerle ve yaşanılan bölgeyle de alakalı olabileceği gibi yenilenlerle de yakından bağlantısı olduğunu açıkladı.

Dr. Davison yani glisemik indeksi yüksek besinler yani yüksek karbonhidrat ve şekerli yiyecekler yemenin vücutta insülin direnci yarattığını belirtti. İnsülin direncinde vücut daha fazla insülin salgılıyor ve bu da erkeklik hormonu olan testesteronun daha fazla salgılanmasına neden oluyor. Bu döngü içerisinde testesteron salgılayan kadın vücudu erkek tipi tüylenme yaşıyor ve yüz bölgesinde tüylenme artıyor.

Ayrıca bu yiyecekleri tüketmek insülin direncine neden olurken daha sonralarda insülin direnci bu tip besinlere de düşkünlüğü artırıyor ve adeta bir kısır döngü oluşuyor.

Ancak tüylenmenin tek sebebi tabii ki bu olmayabilir. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar, polikistik over sendromu, egzama, anoreksiya ve menapoz da sebeplerden biri olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
MERSİN’in İLK ULUSAL KANALI TARIMSU TV HİZMETE GİRMİŞTİR...TARIMI ÖNEMSEYEN TARIMA DEĞER VEREN BİR KURULUŞ OLARAK YAYIN HAYATINA BAŞLADIK...FREKANSIMIZ 11862/27500/H TÜRKSAT 2A3A
İnsanları diyet,kalori hesabı yaptırarak özünden kültüründen ve "çalışma azminden" ayırdınız.Türk insanı bu yiyecek ki çalışacak.Şuan 20 yaşındaki kızlara bakın bir tanesi doğru düzgün yemek yapamaz,ama kalori hesabını çok iyi yapıyorlar.Bu haberlere kanmayın.Kültürümüzü öğrenin öğretin!
kesinlikle katılıyor ve destekliyorum bu düşünceleri.Atalarımız kalori hesaplayarakmı yaşamış hamur işileri yaparakmı? Ne kadar sağlıklı yaşadıklarını kendi gözlerimizle gördük,babaannem öldüğünde 92 yaşındaydı...
Sokakta ya da alışveriş merkezinde yürürken küçük çocuklar gözüme takılıyor. Onları görünce üzülüyorum, çünkü bir çoğu maalesef obez.. Yanlış beslenme toplumu tehdit ediyor. Bu çocukları ilerleyen yaşlarda düşünemiyorum. Aileler çocuklarının aşırı derecede hamur işi ya da fastfood tüketmesine izin vermemeli bence.
olayı alışverişmerkezi ve fast food a bağlayın bence.benim çocukluğumda iki börek yer akşama kadar sokakta koşardık,bir gramda yağ kalmazdı.şimdi çocukları evin dışına bırakamıyoruz.Fastfood ayrı bir rezalet.
Geri Dön