Hangi parti ne kadar oy alacak?

2019 seçimlerine yönelik seçim anketleri art arda gündeme geliyor. Ankara kulislerinin en çok konuşulan gündem maddelerinden erken seçimle ilgili anketlere göre, eğer 2019'daki seçimlerde baraj yüzde 10'da kalacaksa üç parti Meclis'e girebiliyor. İşte Can Ataklı'nın bugünkü köşe yazısında yer verdiği seçim anketinin detayları...

Hangi parti ne kadar oy alacak?

Ataklı, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri ile ilgili ORC Araştırma Şirketi'nin yayınladığı son seçim anketlerini köşesine taşıdı. Ataklı, art arda yayımlanan seçim anketleri için "Seçim anketi şirketlerinin yaşadığı bir zorluk olduğunu fark ediyorum; milletin de kafası ister istemez karışıyor çünkü aynı gün iki seçim birden yapılacak. Bu durumda partilere verilecek oylarla cumhurbaşkanı adayına verilecek oylar birbirini tutmayacaktır. Kamuoyu araştırma şirketleri bu nedenle her iki seçim için farklı anket yöntemleri uyguluyor. Bu yazımda “bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusuna verilen cevapları irdelemeye çalışacağım" diyerek anketin verilerini şöyle sıraladı:

"İlk olarak ORC'nin rakamlarını vereyim;

AKP: 47,2

CHP: 25,9

MHP: 10,8

HDP: 8,5

İYİ PARTİ: 5,5

ORC'ye göre eğer 2019'daki seçimlerde baraj yüzde 10'da kalacaksa üç parti Meclis'e girebiliyor. HDP ve yeni kurulan İYİ Parti parlamento dışı kalıyor.

Gelelim SONAR'ın sonuçlarına;

AKP: 40.1 CHP: 25.3

İYİ PARTİ: 14.2

HDP: 10.7

MHP: 7.09

Daha önce pek çok seçim tahmini doğru çıkan SONAR'ın anketine göre Meclis'e 4 parti birden girebiliyor, MHP ise parlamento dışında kalıyor.

AKDENİZ'in sonuçları ise şöyle;

AKP: 45.8

CHP: 22.5

MHP: 12.7

HDP: 10.3

İYİ PARTİ: 8.7

Görüldüğü gibi Akdeniz şirketine göre parlamentoya giren partiler değişmiyor, yeni kurulan İYİ Parti ise barajı aşamıyor.

MAK Araştırma da sadece iki partiye şans tanımış;

AKP: 48.8

CHP: 25.2

MHP: 8.5

HDP: 8.2

İYİ PARTİ: 5.3

Eğer MAK'ın çıkardığı tahmin tutarsa Meclis iki partili sisteme dönüşecek.

KONSENSUS'un şaşırtan sonucu;

AKP: 44.9

CHP: 23.7

MHP: 10.6

HDP: 9.1

İYİ Parti: 2.7

Diğer şirketlerin yanı sıra İYİ Partiyi en kötü gösteren Konsensus olmuş. Şirkete göre İYİ Parti ile birlikte HDP de sistem dışı kalıyor. Rakamlardan da görüleceği gibi araştırma şirketleri AKP ve CHP oylarında birbirine çok yakın rakamlar sunuyorlar. En büyük sorun İYİ Parti oylarında. Araştırma şirketlerinin verileri birbirleriyle çok farklı. İYİ Parti bir araştırmada 14.2 görünürken bir başkasında ise 2.7 gibi bir rakama inmiş. Araştırmaların sorunlu ikinci partisi ise HDP. Bu partinin oyları bütün araştırmalarda birbirine yakın çıkıyor ama ikisinde barajı aşıyor üçünde ise geride kalıyor. Aslına bakarsanız bugüne kadar yaşadığımız manipülasyonları galiba yine yaşamaya başladık. Bu anketler büyük oranda halkı yönlendirmeye yönelik. "

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
MHP ve AKParti ittifakı Kürt oylarını düşür diyenler yanılıyor Müslüman Türklerle Müslüman Kürtlerin herhangi bir kavgası yok. Kardeşiz "Arabın Dini" deyip Milletin Dinine Peygamberine Hakaretler ederek "TÜRKÇÜLÜK" YAPTIĞINI ZANNEDEN KİTAPSIZLARDA MHP den Temizlendi gitti zaten Onlar şu sıra"texas Tommiks gelecek Türkiye İYİ olacak" deyip durmakla ve Birde "arşivlere baktım" demekle meşguller Meral in işi bu soytarı aptal Papağanlara kaldıysa %3 aldığına dua etsin
sen oyle diyorsan.kesin oyledir ama tersten yogurt ye arada
İyi parti Türk ün partisi.Gürcü destekçileri kime oy verir bilmem.:))
@palermo544 müslümani kafir yerine koymak insanı dinden ettiğini bilmeyecek kadar cahil müslümansın.Alla a çok şükür müslüman TÜRK üz. Senin gibi körü körüne bilinçsizce birinin peşinden gitmeyiz. Aklımız var fikrimiz var. Koyunlar bilinçsizce giderler
IYI Parti en az %30 alir cumhurbaskanligi seciminde e Meral Aksener %50 yi rahat gecer
ARSIVLERDE..BOP TAŞERONLARINI BOYNUNDA YAHUDİ MADALYASI TAŞIYAN PAPAZLARLA KILISE AÇAN PAPA COCUKLARINI PYD YE KIRIDOR AÇAN HABURCU MEGRICI TURKLUGU BÖLÜCÜLÜK SAYAN TÜRKLÜK DÜŞMANI HAINLERI GORDUM..AKP'DEN IYI PARTIYE GECTIM. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler