HABER

Haniye-Abbas görüşmesi sona erdi

GAZZE (İHA) - Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile Hamas'ın kuracağı hükümetin Başbakanı İsmail Haniye yaklaşık 1.5 saat baş başa görüştükten sonra bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya Mahmud Abbas katılmazken, İsmail Haniye, Mahmud Zahar, Said Asiyem, Nizar Rayyem, açıklamada hazır bulundu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas liderlerinin görüşmesinden sonra basına açıklama yapan Mahmud Zahar, Mahmud Abbas'ın İsmail Haniye'ye yarın görev mektubunu yerel saatte saat 09.00'da vereceğini ifade etti. Zahar, "Bu süreçten sonra meclisteki tüm partilerle görüşerek çalışmalara başlayacağız" dedi. Bir gazetecinin, Abbas'ın meclisin ilk oturumunda yaptığı Filistin'in ekonomik kriz geçirdiği ile ilgili konuşmasına dair sorusuna Zahar, "Başkanla bu konuşma hakkında görüşmedik, ama bizim siyasetimiz bellidir. Biz Ebu Mazen'e Arap ve ülkelerinden Filistin için gereken parayı temin edeceğimizi söyledik. Bu arada ABD ve İsrail'in 50 milyon doları geri istemesi düşmanca ve haksız bir uygulamadır. Biz bunlara karşı dayanacağız ve inanıyoruz ki bu süreç de geçecektir" şeklinde cevap verdi. İsrail ile görüşmelere de değinen Zahar, "İsrail ile görüşme konusuna gelince İsrail hiçbir yeni öneri ile gelmiyor ve Filistin halkı onlar yüzünden eziyet çekiyor ve şu an Filistin işgal altında, bu şartlarda İsrail ile görüşmek mümkün değil" diye konuştu.

Toplantı sonrası basın açıklamasında konuşan İsmail Haniye ise, "Batı, ABD ve İsrail, Filistin'e karşı bu tutumunu gösteriyor, zira demokrasi Gazze'de işlemiştir. Hamas, İslam ve Arap dünyası ile görüşmelerde bulundu ve bu ülkeler Hamas'a ve Filistin halkına yardım etmek istiyor. İsrail Batı Şeria'daki duvarın yapımına devam ediyor" dedi. Hamas ve El Fetih arasındaki görüşmelere de değinen Haniye, "Mahmud Zahar, Elzem El Ahmed ile görüşmelerini bugün İsrail işgali yüzünden gerçekleştiremedi, çünkü Ahmed, Batı Şeria'dan buraya geçememiştir. Hamas bütün Filistinliler'i kucaklayarak, bütün partilerle birlikte bir hükümet kurmayı istiyor" diye konuştu. Haniye'nin açıklamalarından sonra Hamas heyeti, başkanlık konutunu terk etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler