HABER

Haniye şüpheli

Haniye şüpheli

GAZZE (İHA) - Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Suudi Arabistan tarafından hazırlanan ve 2002'de Arap Birliği'nce kabul edilen Ortadoğu'da barış girişiminin, "Filistinliler'in İsrail'i tanımasını öngörmesi sebebiyle sorunlu" olduğunu söyledi.

Hamas lideri Gazze'de Müslüman din adamlarıyla yaptığı toplantıda, "(Barış) girişimi, İsrail'i tanımayı gerektirdiği için sorunludur. Biz zaten, böyle bir tanımayı reddettiğimizi herkese duyurmuştuk" diye konuştu.

Haniye, Filistinliler için temel meselenin, İsrail'in Filistin topraklarını işgali olduğunu savundu.
Sözkonusu barış planının maddelerinden biri de, Filistin'de bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasını öngörüyor. Planın en problemli maddesini, Hamas tarafından şiddetle reddedilen, İsrail'in tanınması önerisi oluşturuyor.

Haniye ise 1967'deki Ortadoğu Savaşı'nda İsrail'in işgal ettiği topraklarda bir Filistin devletinin kurulması karşılığında İsrail ile barış yapılması teklifinde bulunuyor.
İsrail, barış teklifini reddederek, Filistinliler'in diyaloğu sürdürmesi ve Filistin toprakları üzerindeki boykutun sona ermesi için Filistin hükümetinin uluslararası şartları kabul etmesini talep ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön