Hapisten kaçan Meksikalı uyuşturucu baronu Guzman'a 'övgü dolu şarkılar'

Meksika'da geçen hafta Cumartesi günü hapishaneden kaçan 'El Chapo' (bücür) lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman için 'övgü dolu şarkılar' yazıldı. Şarkılarda, Guzman için "o bir mahkum değil, iş adamı" deniyor.

Hapisten kaçan Meksikalı uyuşturucu baronu Guzman'a 'övgü dolu şarkılar'

Meksika'da güvenlik güçleri ülkenin en azılı uyuşturucu baronu El Chapo, 'bücür' lakaplı Joaquin Guzman'ı aramaya devam ederken, bazı Meksikalı müzisyenler ise Guzman'ın hapishaneden kaçışını öven şarkılar yazmaya başladı.

Ülkede, Meksikalı uyuşturucu satıcılarının hayatlarını konu edinen ve uyuşturucu kartellerinin 'marifetlerini öven' geleneksel müzik türü 'narcocorrido', şimdi de Guzman için icra ediliyor.

TIKLAYIN: GUZMAN'I BULANA 3,8 MİLYON DOLAR ÖDÜL

Ülkenin popüler sanatçısı Lupillo Rivera da 'Guzman'ın hapishaneden kaçtığı' anonsuyla başlayan şarkısını uyuşturucu baronuna adadı. Şarkının sözleri şöyle: "Haberler ateşli, ama şaşırmadım. El Chapo'yu yakalamak bir skandaldı. Saçları iyi taranmış ve banyodan yeniden kaçmış."

Şarkıcı Daniel Reyes'in de YouTube'ta paylaştığı videoda Guzman için, "Ben mahkum doğmadım, cezaevinde büyümedim, ben iş dünyası için doğdum, bırakın çalışayım. Eğer hükümet beni yakalamaya çalışırsa, yeniden kaçacağım" deniyor.

Los Alegres del Barranco adlı bir müzik grubu da, Guzman için yazdığı şarkıyı YouTube'ta paylaştı.

BBC muhabiri David Bamford, kovboy çizmeleri, şapkaları ve pahalı mücevherleriyle 'narcocorrido' sanatçılarının ülkede müzik, sinema ve edebiyat dünyasının önemli simgesi haline geldiğini söylüyor.

Fakat, 2006 yılından bu yana uyuşturucu kaçakçılarının hayatlarını konu edinen en az 50 şarkıcı öldürüldü.

22 hapishane görevlisi gözaltında

Diğer yandan güvenlik güçleri, Meksika hükümetinin bulunması için 3,8 milyon dolar ödül koyduğu Guzman'ı aramaya devam ediyor. Guzman'ın kaçtığı hapishanede görevli 22 yetkili, uyuşturucu baronuna 'yardım etme şüphesiyle' gözaltına alındı.

Meksika İçişleri Bakanı Miguel Angel Osorio Chong, Guzman için "hapishane yetkililerinden yardım almış olmalı" dedi.

Guzman, geçen hafta Cumartesi günü hapishanenin dışına açılan bir buçuk kilometrelik tünelden kaçtı. 'Bücür' lakaplı uyuşturucu baronu ABD'ye büyük miktarda uyuşturucu sokan Sinaloa kartelinin lideri.

Guzman, 2001 yılında da cezaevinden kaçmış, 10 yıldan uzun süre yargıdan kaçmasının ardından geçen yıl memleketi Sinaloa'da yeniden yakalanmıştı.

Guzman, 1970'lerde uyuşturucu kaçakçılığına başladığı zamanlarda, patronlarının kendisine daha büyük miktarlarda uyuşturucu idare etmesi için yetki tanımları konusunda ısrar edince Guadalajara Karteli içinde hızla yükseldi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
evet işadamı abd nin ilaç fabrikalarının vazgeçilmez işadamı.abd nin kara para tüccarı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler