HABER

Hasarlı evi satın alan aileye yıkım şoku

ADANA (İHA) - Adana'da, 1998 depreminde hasar gören ve "oturulamaz" raporu verilen ev, "ödenek sıkıntısı" yüzünden yıkılmayınca sahibi tarafından satıldı. Evi satın alan 9 kişilik aile, yıkım kararının bildirilmesi üzerine şok oldu.

146 kişinin hayatını kaybettiği Adana depreminde hasar gören binalar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca yıkıldı. Ancak Havuzlubahçe Mahallesi'ndeki Murat Yavaş'a ait ev o tarihten bugüne ödenek sıkıntısı yüzünden yıkılamadı. Murat Yavaş hasarlı evini, 2002 yılında Salim Avan'a, 2 bin 700 YTL'ye sattı. Bir yıl sonra satın aldığı eve taşınan Avan ailesi, hasarlı olduğunu bilmedikleri evde yaşamaya başladı. Salim Avan'ın eşi Kamile Avan, bir süre sonra Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nden gelen yetkililerin oturdukları evin hasarlı olduğu gerekçesiyle 1 ay sonra yıkılacağını ve boşaltmalarını istediklerini söyledi. Evi alırken kimsenin kendilerine hasarlı olduğunu söylemediğini belirten Avan, "Evde çocuklarım ve kayınbabamla birlikte 9 kişi yaşıyoruz. Verdikleri süreden 10 gün kaldı. Can güvenliğimiz için evimizi yıkacaklarını söylüyorlar. Ancak biz 9 kişi nerede kalırız, ev alacak beş kuruşumuz yok zaten çok zor geçiniyoruz. Tek isteğim daha önce depremde zarar görenlere nasıl ev verildiyse bize de bu hakkı tanısınlar. Yoksa kış günü sokakta kalmak zorunda kalacağız" dedi.

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Seyfi Öztürk ise söz konusu evin ağır hasarlı olduğu için kesinlikle yıkılacağını belirterek, "Eski ev sahibi evin yıkılacağını bile bile satmış. 1998 depremi üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen evin 2003 yılına kadar yıkılmamış olması ise ödenek sıkıntılarından kaynaklanıyor. Depremde zarar gören evler perdey pey yıkılıyor. Hala depremde zarar görmüş ancak yıkılmayı bekleyen 900 ev var" şeklinde açıklamalarda bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler