HABER

Haşim Kılıç Millet ittifakı'nın adayı mı olacak? Haşim Kılıç kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Haşim Kılıç, Nihat Genç'in paylaşımı sonrası merak konusu oldu. Kılıç, 7 Aralık 1999-22 Ekim 2007 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanvekili görevinin ardından 22 Ekim 2007 - 10 Şubat 2015 tarihleri arasında Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yapmıştır. Sosyal medyadaki paylaşımlar sonrası Haşim Kılıç Millet ittifakı'nın adayı mı olacak? Haşim Kılıç kimdir? Nereli ve kaç yaşında? soru ve konu başlıkları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İşte detaylar...

Haşim Kılıç Millet ittifakı'nın adayı mı olacak? Haşim Kılıç kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Haşim Kılıç, Nihat Genç'in iddiası sonrası Twitter'da gündem oldu. Vatandaşlar söz konusu paylaşımların ardından Haşim Kılıç Millet ittifakı'nın adayı mı olacak? Haşim Kılıç kimdir? Nereli ve kaç yaşında? soru ve konu başlıklarını internette araştırmaya başladı. Ayrıntıları sizler için derledik.

HAŞİM KILIÇ MİLLET İTTİFAKI'NIN ADAYI MI OLACAK?

Nihat Genç, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda "Yeni bir Ekmeleddin vakası daha!" ifadesine yer vererek Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının Haşim Kılıç olduğunu iddia etti.

Haşim Kılıç'ın Millet İttifakı'nın adayı olup olmadığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Durumun iddia niteliğinde olduğu ve Haşim Kılıç'ın aday olarak sunulmayacağı düşünülüyor.

HAŞİM KILIÇ KİMDİR? NERELİ VE KAÇ YAŞINDA?

Haşim Kılıç 13 Mart 1950 tarihinde Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya geldi.

Haşim Kılıç, ilkokul, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okuduktan sonra 1968 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine girmiştir.

Haşim Kılıç 1972'de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdi.

1974 yılında Sayıştay Başkanlığı’nda denetçi yardımcısı olarak göreve başladı. Denetçi, başdenetçi unvanlarını aldıktan sonra 1985 yılında Sayıştay üyeliğine, beş yıl süren üyelikten sonra da 1990 yılında Turgut Özal tarafından Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Anayasa Mahkemesinin 7 Aralık 1999 günkü toplantısında, açık bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçildi. 7 Aralık 2003 tarihinde yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçildi. 22 Ekim 2007'de Tülay Tuğcu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi. 10 Şubat 2015 tarihinde, yaş haddinden emekliliğine 1 ay kala kendi isteğiyle emekli olmuştur.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler