HABER

Hasta refakatçileri

Hasta refakatçileri

Hastanede hastaların yanında kalan veya muayeneye hasta ile beraber gelerek onlara yardımcı olan kişilere hasta refakatçileri denir.

Bunlar çoğu zaman hastanın eşi, çocukları, anne veya babası gibi en yakınları olabilirse de, bazen çok alakasız kişiler de refakatçi olarak karşımıza çıkabilirler. Bu işi profesyonel olarak da yapanlar vardır amatör olarak da.

Ülkemiz şartlarında devlet, sigorta ve hatta üniversite hastanelerine yatan bir hastanın yanında birinin kalması çoğu zaman şarttır. Sadece kendi işini yapamayan, meselâ yürüyemeyen ya da tuvaletini yapamayan hastalar için değil, görünüşte sağlam olan hastalar için de refakatçi gereklidir, çünkü bizde hemşire ve yardımcı personel eksikliği olmayan bir hastane yok gibidir. Hastanın ilacının alınması, içirilmesi, laboratuardan kan sonuçlarının getirilmesi, kan aranması, vezneye para yatırılması veya bir takım bürokratik işlemlerin yapılması hep refakatçilerin görevleridir.

FEDAKAR REFAKATÇİLER Zevkle görev yapan doğal refakatçilerin başında kadınlarımız gelir. Kimi çocuğunun, kimi eşinin, kimi annesinin, babasının ve hatta kayınvalide ve kayınpederinin başında günlerce, haftalarca… bıkmadan, usanmadan, mırıldanmadan, bir iskemle üzerinde gece-gündüz bekleyen nice kadın refakatçi tanıdım. 70’ini çoktan geçmiş yaşlı ninelerin, o bir tarafını kımıldatamayan, yemeğini yiyemeyen, tuvaletini kendi yapamayan kocalarına nasıl baktıklarını görseniz hayran kalırsınız.

Biz erkekler kadınlarımıza asla böyle bakamayız ve de onların hakkını asla ödeyemeyiz.

AMATÖR REFAKATÇİLER
Doğuştan hasta yanında refakatçi kalmaya pek hevesli nice insanla da karşılaştım. Bunlar için, akrabaymış, arkadaşmış, komşuymuş… fark etmez, insanlara yardım etmekten müthiş bir zevk alırlar ve biri hasta olsa da yanında ben kalsam diye dua bile ederler.

Herhangi bir maddi karşılık almadan hasta yanında kalan amatör refakatçilerin işlerini isteyerek yapanları yanında, zoraki veya mecburiyetten yapanları da vardır.

Amatör refakatçilerin en sık rastlanan tiplerinden biri de, ailenin evlenme yaşını epeyce geçirmiş, yani evde kalmış kızlarıdır. Bir ailede hastaneye yatması gereken biri olursa ilk akla gelen bunlar olur. Bu refakat işi, evde kalmış kız için son bir şans olarak da görülür. Gerçekten de, hasta refakatçileri ile evlenen pek çok doktor ve hemşire vardır.
Evde kalmış kızların Telli Baba’ dan da fayda görmemiş olanlarına bir kere de bu refakatçilik işini denemelerini öneririm.

PROFESYONEL REFAKATÇİLER
Bunlar para karşılığı hastanın yanında kalan ve çoğu o hastanede gündüzleri temizlikçi, hastabakıcı veya hemşire olarak çalışan kişilerdir ve refakat işinden esas mesleklerinden bile daha fazla para kazanırlar. Buradan Maliye Bakanımıza da seslenmek isterim ki, kayıtdışı paranın önemli bir kaynağı da bu olabilir.

Son yıllarda sayıları giderek artan bir refakatçi grubu daha vardır ki, onlar da Romen ve Moldavyalı kadınlardır. Bu kadınların anlayacağınız diğer bir konuda olduğu gibi, hasta bakımında da çok başarılı oldukları gözlemlerimle sabittir.

SEYYAR REFAKATÇİLER
Hastalara muayenehane veya polikliniğe giderken eşlik eden kimselere seyyar refakatçi denir. Kendi başına yürüyemeyen veya çok düşkün hastalar için böyle bir refakatçi mutlaka gereklidir. Bunlar, hastayı omuzlayarak getirebilme kuvvetine sahip, mahallenin veya akrabaların en iri yarı, yapılı olanlarıdır.

Seyyar refakatçilerin en sevimsizi ise, yanında kendi film ve tahlillerini getirerek doktora gösterip akıl soran bedavacılardır. Bunların doktorları, muayene için gelen hastadan daha çok meşgul edenleri vardır ve bunlar elbette uygun şekilde susturulmalıdır.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi

ahmetrasimk@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön