Hatay'daki patlamalar F16 yüzünden çıkmış

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde sabah saat 07.31 sularında meydan gelen iki patlama, bölgede büyük paniğe yol açtı.

Hatay'daki patlamalar F16 yüzünden çıkmış

Çevre il ve ilçelerde de hissedilen patlamanın, iki F-16 savaş uçağının alçak uçuşu sırasında ses duvarını aşması sonucu yaşandığı öğrenildi.

Dörtyol güne patlama sesiyle uyandı. Sabah saatlerinde yaşanan patlama Erzin, İskenderun ve Payas'ta şiddetli şekilde hissedildi. O sırada evlerinde bulunan vatandaşlar panik halinde sokağa çıktı. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, patlama iki F-16 savaş uçağının uçuşunun hemen ardından meydana geldi. Gökyüzünde F-16 gördüklerini belirten vatandaşlar, can havliyle sokağa kaçtıklarını ve polise haber verdiklerini anlattı.

Olayın ardından sosyal medyaya yayılan Suriye'den füze atıldığı iddialarını Erzin Kaymakamı İskender Yönden yalanlamıştı. Olayın füze veya bomba kaynaklı olmadığını açıklayan Yönden, patlamalarda ölü ve yaralı olmadığını, olayın detaylıca araştırıldığını belirtmişti.

GÜVENLİK UÇUŞU SIRASINDA SES DUVARINI AŞTILAR

İlk başta terör saldırısı gibi algılanan patlamanın sınırda güvenlik uçuşu yapan F-16 jetlerinden kaynaklandığı ortaya çıktı. 2 dakika arayla gerçekleşen patlamalar uçakların ses duvarını aşması sonucu yaşandı. Benzer bir olay daha önce Bursa ve Sakarya'da meydana gelmişti. Sakarya'daki olayın askeri jetlerin tatbikat sırasında ses duvarını aşmasıyla gerçekleştiği açıklanmıştı.

HALK ARASINDA 'SONİK' PATLAMA OLARAK BİLİNİYOR

Ses duvarının aşılmasıyla duyulan ses, halk arasında 'Sonik' patlama olarak adlandırılıyor. Gökyüzündeki cisim hareket halindeyken, kendisinin önünde ve arkasında basınç halkaları oluşuyor. Ortaya çıkan dalgalar, ses hızında hareket ediyor. Şok dalgası olarak tabir edilen dalga, uçağın burun kısmından başlayarak kuyruk kısmına kadar ilerliyor. Uçağın arka kısmında koniyi andıran bir şekil oluşuyor. Uçağın burun kısmında artan basınç, kuyruk kısmında düşmeye devam ediyor. Uçağın ses hızını geçtiği anda basıncın normale döndüğünü ifade eden uzmanlar, sonuç olarak 'boom carpet' diye adlandırılan patlamaların yaşandığını kaydediyor. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Ben iskenderunda yasiyorum sabah öyle bir gürültü olduki ve ardı ardına, hadi diyelim ucağın biri ses duvarını aştı diğeridemi aştı kimseyi kandırmayın doğruyu söyleyin belliki gizlenen birşeyler var evimin camları titredi ucak sesini az çok biliyoruz bu patlama sesiydi net diyorum bu bir patlama gürültüsüydü ve büyük ihtimalle denizde oldu , ses duvarını 25 saniye aralıklarla 2 ucak birden aşamaz...
insanlarla dalgamı geçiyo bunlar!İnsanları korkutuyorlar farkında değiller mi acaba?Sakaryada da yaptılar aynısını burası deprem bölgesi insanların akılları çıktı.Çok büyük bir terbiyesizlik.Gitsin güvenlik uçuşunu İNCİRLİK te yapsın!!! Milleti korkttuğunuz yeter!
Niye burda yapıyolar burada insan yaşamıyor dengesiz ayrıca o güvenlik uçuşu dangalak kafana bombanın inmesinden iyidir
hele şükür sabah saat 7.30 da olan olayın aydınlatılması akşam saat 7.30 da yapılabildi. bu olayın aydınlatılması en fazla 1 saat sürmeliydi. bilerek yada bilmeyerek ortaya atılan yalan yanlış iddialar belki kasıtlı olarak ortaya sürülen halkı provake edici nitelikte iddialar geçerliliğini yitirdi. ne demek suriyenin türkiyeyi bombalamasını iddia etmek. yüzde yüz emin olmadan böyle bir iddiayı ortaya atanın iyi niyetinden şüphe ederim.neyseki önemli bir şey yok
Hayret! Nasıl olmuşta çok bilmişler, komplovatik bir yorum yazmamışlar şaşırdım.
Diğer Haberler