HABER

Hatemi'ye arabuluculuk teklifi

İSLAMABAD (İHA) - Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'den, Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir ihtilafının çözümü konusunda arabuluculuk yapmasını talep etti.

Hatemi onuruna verilen akşam yemeğinde bir konuşma yapan Müşerref, "İran'ın, Pakistan ve Hindistan arasındaki gerilimin azaltılmasına yönelik gayretlerini takdirle karşılıyoruz" dedi.

İran yönetiminin Hindistan liderleriyle iyi ve yakın ilişkiler kurduğuna atıfta bulunan Müşerref, "Bu ilişkiler sayesinde, Keşmir'de, Keşmir halkının istekleri temelinde bir çözüme razı olması için Hindistan'ı ikna edebileceğinizi umuyoruz" diye konuştu.

Hindistan'ın, Keşmir sorununa askeri çözüm bulmak yönündeki gayretlerini eleştiren Pakistan Devlet Başkanı, "Hindistan yönetiminin, askerlerin sınırımızda toplanmasını öngören zecri diplomatik tedbirleri açık bir başarısızlığa uğramıştır" ifadesini kullandı.

Sorunlu Keşmir Bölgesi'nde, Hindistan idaresine karşı 13 yıl önce başlatılan isyan neticesinde şu ana kadar 37 bin 500 insanın yaşamını yitirdiği belirtildi.
Hindistan ve Pakistan'ın 2 defa Keşmir nedeniyle savaşa girdiği ve bölgedeki gerilimin 2 ülkeyi sık sık savaşın eşiğine getirdiği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön