HABER

Hava kirliği ölümlere yol açıyor

Hava kirliği ölümlere yol açıyor

SAMSUN (İHA) - Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, hava kirliliğinin ölümlere yol açtığını belirtti.

Kış aylarında hava kirliliğinin artığına dikkat çeken Dr. Dinççağ, Samsun'un hava kirliliğinde Türkiye'de önde gelen iller arasında olduğunu kaydetti. Doğalgaz kullanımının artmasıyla hava kirliliğinin azalacağını ifade eden Dr. Dinççağ, Dünya Sağlık Örgütü'nün hava kirliliğinin azaltılması için ülkelere çağrıda bulunduğunu söyledi.

Dr. Dinççağ, "Tüm dünyada sağlığı korumak, kanser hastalığını azaltmak için hava kirliliğiyle mücadele edilmesi gerektiği bildirilen Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, havadaki kirleticilerin azaltılmasıyla şehirlerde hava kirliliğinden ölenlerin yüzde 15 oranda azalacağı tespit edilmiştir. Hava kirliliği yüzünden 2 milyon prematür ölümün olduğu bildirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğini ev içi (indoor) ve ev dışı (outdoor) olarak sınıflandırıp katı yakıtların bu kirlilikte çok önemli rolü olduğunu açıklamıştır" dedi.

Hava kirliliği için en önemli etkenlerin birinin artan araç sayısı ve araçların egzozundan çıkan gazlar olduğunu söyleyen Dr. M. Emin Dinççağ, "Özellikle otomobil hareketliliğinin fazla olduğu yörelerde havayı kirleten gazlar nedeniyle bronşit, kalp hastalığının ağırlaşması ve akciğer kanseri daha sık görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı hava kalite rehberinde, hava kirliliğinde olması gereken kirletici madde miktarını yeniden düzenlemiştir. Havada bulunması gereken ozon miktarı, 120 mikrogramdan 100 mikrograma indirilmiştir.

PM10 (Fosil yakıtlar ve diğer yakıtların ürünüdür) miktarını 70 mikrogramdan 20 mikrograma indirmiştir. Kükürt dioksit miktarı 125 mikrogramdan 20 mikrograma indirilmiştir. Bu ölçüler sayesinde ölümlerin ve hastalıkların azalacağı bildirilmiştir. Hava kirliliği ve bundan doğan ölümlerin gelecek yıllarda yüzde 50'den fazlasının gelişmekte olan ülkelerde olduğuna dikkat çekilmektedir. Gelişmekte olan ülkeler daha fazla çaba göstermelidir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön