HABER

Havuzlarda dizanteri ve ishal tehdidi

Yaz aylarında serinlemek için en az deniz kadar vazgeçilmez bir tercih olan havuz, gerekli temizliğin yapılmaması halinde tehlikeli bir salgın hastalık yuvası olabiliyor. Uzmanlar, halka açık havuzlarda özellikle çocuklarda ölümlere neden olabilecek ishal ve dizanteri gibi salgın hastalıkların kol gezdiğini hatırlatarak, "Eğer sahil kesiminde iseniz yüzmek için havuz yerine denizi tercih edin" uyarısında bulunuyorlar.

Havuzlarda dizanteri ve ishal tehdidi

Amerikan Ulusal Salgın Hastalıkları Tetkik ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından ABD'nin tatil eyaleti Florida'da bulunan 22 bin havuzdan alınan su örneklerinde yapılan analizler ışığında 19 bin kadar örnekte dizanteri ve ishal başta olmak üzere bulaşıcı olan çeşitli sindirim ve deri hastalığı mikroplarına rastlandı. Bu durumun sadece ABD'de değil tüm dünya çapında ciddi bir tehlike olduğuna dikkat çeken Amerikalı uzmanlar, halka açık olarak hizmet veren havuzların çok titiz bir temizleme işleminden geçmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

SERİNLEMEK İÇİN HAVUZU TERCİH EDİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT

Uzmanlar, havuzların en az 2 günde bir klor ve mikrop öldürücü çeşitli antiseptik maddelerle temizlenmesi gerektiğine değinerek, havuzların 'devir daim' sisteminde oluşabilecek tıkanıklıkların önlemesi için en az haftada bir sıkı bir kontrolden geçirilmesi tavsiyesinde bulunuyorlar. Uzmanlar, serinlemek için havuzu tercih edenlere şu tavsiyelerde bulunuyorlar:

  • Temizliğinden emin olmadığınız havuzlara girmeyin
  • Sahil kesiminde iseniz serinlemek için denizi tercih edin
  • Eğer ishal ya da salgın bir hastalık taşıyorsanız havuza girmeyin
  • Mümkün olduğu kadar havuz suyu yutmayın
  • Havuzda yüzdükten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayın ve sık sık duru su ile duş alın
  • Vücudunuzun herhangi bir yerinde açık yara varsa suya girmeyin
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler