KADIN

Hayat mucizeleri getirmekten asla vazgeçmez! Bir annenin en mutlu anına tanıklık edin

Hayat mucizeleri getirmekten asla vazgeçmez! Bir annenin en mutlu anına tanıklık edin

Katrina sekiz aylık hamile ve bir kızı olacak. Ancak geleceği ve yeni ailesiyle ilgili bir endişesi var.

Bebeği doğana kadar ona ne olacağını bilmenin hiçbir yolu yok. Katrina ve ikiz kardeşi işitme engelli olmayan bir ailenin işitme engelli çocukları olarak dünyaya geldiler. Bu durum bir nesil atlayabiliyor ama ne zaman veya nasıl olacağı bilinmiyor. Kocası Josef’in de işitme engelli olması bu durumu öngörülemez bir hale getiriyor.

İşitme engelli olmayanlar tarafından dışlanmanın ne kadar kolay olduğunun farkında olsalar da bu çift kendilerini daha az kabiliyetli veya daha az mutlu hissetmiyor. Peki bebekleri her zaman kendini farklı hissederek mi büyüyecek? Bu hamile annenin endişesi, bebeği rahimdeki seslere cevap vermediği zaman daha da arttı. Bu durum anne için gelmekte olan şeyin bir habercisiydi ve daha sonra bebekleri dünyaya geldi…

Katrina ve ikiz kardeşi işitme engelli olarak dünyaya geldiler. Birbirleriyle iletişim kurabildikleri için yalnız değillerdi ancak Katrina kendisinin ve kız kardeşinin farklı olduklarını kısa zamanda anladı.

“Kendimi tamamen dışlanmış hissetmiyordum çünkü kendi aramızda iletişim kurabiliyorduk. Ama bir taraftan da aile yaşantısına tam olarak dahil olmuş gibi hissetmiyorduk... Herkes kendi arasında gülüyor ve eğleniyordu ve biz kız kardeşimle bir köşede oturuyorduk... Bu, bizim diğer insanlardan farklı olduğumuzu farkettiğim andı.” diyor.

Henüz alt yazı olmayan zamanlarda, aile televizyonun karşısında toplandığında, iki kız kardeş, ailelerinin ne düşündükleri hakkında hiçbir haberleri olmadan oturuyorlardı. Katerina bir şeyi merak ediyordu: Kendi çocuklarının da kaderi aynı mı olacaktı?

Katarina ve kocası işitme engelli. Katarina işitme cihazının yardımıyla biraz duyabiliyor ancak cihazı çıkardığı zaman tek bir kelime bile duyamıyor. Çift genellikle işaret diliyle anlaşıyor. Katarina hamile kaldığı zaman bebeğinin de işitme engelli olacağı konusunda endişeliydi.

Katarina, hamileliği boyunca henüz doğmamış bebeği ile ilgili bir şey fark etti.

“Hareket etmiyor, sese tepki vermiyor. Belki bebek tembeldir, bilemiyorum. Ancak bir anne olarak belki de bebeğim işitme engellidir diye düşünüyorum. Bilmiyorum...” diyor.

Katarina ve Josef’in yeni doğan bebeklerinin duyabildiğini öğrendikleri o muhteşem anı aşağıdaki videoda izleyin!