HABER

Hayrünisa Gül'ün makam şoförü eylemde

Eylem yapan TEKEL işçilerinden birinin daha önce geçici görevlendirmeyle Cumhurbaşkanı Hayrünnisa Gül’ün makam şoförlüğüne getirildiği ortaya çıktı.

ANKARA(ANKA) – Ankara’da özlük hakları için 27 gündür eylem yapan TEKEL işçilerinden birinin daha önce geçici görevlendirmeyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün makam şoförlüğüne getirildiği ortaya çıktı.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Ankara TEKEL Başmüdürlüğü’nde çalışan Nurettin Yıldırım’ın isimli TEKEL işçisi birkaç yıl önce geçici görevle Hayrünnisa Gül’ün makam şoförlüğüne getirildi. Nurettin Yıldırım’ın aynı zamanda, eylemleriyle Hükümetin yoğun tepkisini çeken ve ağır eleştirilerine hedef olan TEKGIDA-İŞ Sendikası’nın halen işyeri temsilcisi ve üyesi de olduğu belirlendi.

TEKGIDA-İŞ Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek, Yıldırım’ın halen TEKGIDA-İŞ'in üyesi olduğunu ve Çankaya Köşkü’nde makam şoförü olduğunu doğruladı. Akyürek, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Ankara TEKEL Başmüdürlüğü’nde çalışan Nurettin Yıldırım’ın bundan birkaç yıl önce geçici görevle Hayrünnisa Gül’ün makam şoförlerinden biri olduğunu kaydetti. Akyürek, Nurettin Yıldırım’ın iş akdinin feshedilmemesi için işyeri temsilcisi olarak atadıklarını belirti. Akyürek, şunları söyledi:

“İşyeri temsilcilerinin iş akitleri kolay kolay feshedilemediği için Nurettin Yıldırım’ı temsilci atadık. Zaman zaman TEKEL çalışanlarını böyle kurumlara alıyorlar. Bunda milletvekillerini aracılığı veya başarılı arkadaşları birilerinin tavsiyesi etmesi üzerine olabiliyor. Bazen de yöreden milletvekili seçilen kişi tarafından isteniyor. Kadrosu TEKEL’de olmak suretiyle bu gibi yerlere alınıyor.”

TEKEL'e ait kimi işyerleri özelleştirilirken, kimi işyerleri de kapatılıyor. Öte yandan özelleştirme mağduru olan işçiler Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda çalışabiliyor. Akyürek, 40 TEKEL işçisinin de geçici grevle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda çalıştığını kaydetti. Akyürek, “Bizim bu 7-8 bin kişi atıl işçi değildir. Kimi şoför, kimi aşçı, kimi terzi, bunlar diğer bakanlıklarda değerlendirilebilir” dedi.

KÖŞK'TEN AÇIKLAMA

Çankaya Köşkü Basın Müşavirliği, bir TEKEL işçisinin, Hayrunnisa Gül’ün şoförü olduğuna ilişkin haber üzerine bir açıklama yaptı.

Köşk’ten yapılan açıklama şöyle:

“TEKEL işçisi Nurettin Yıldırım, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Başbakanlığı döneminden beri Köşk’te çalışmaktadır. Hayrunnisa Gül’ün makam şoförü değil, Köşk’ün şoförlerinden biridir. İşçi ayrıca TEKEL işçilerinin eylemlerine katılmamıştır.”

Geri Dön