HABER

Hayvanat bahçesinin gözdesi leoparlar

2009 yılında ziyaretçi akınına uğrayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne olan ilgi, Lizbon'dan gelen leoparlarla birlikte yüzde 30 oranında arttı.

Hayvanat bahçesinin gözdesi leoparlar

BURSA (İHA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne olan ilgi, Lizbon'dan getirilen 3 Pers leoparı ile artarken, 2009 yılındaki ziyaretçi sayısı 300 bini buldu.

Lizbon Hayvanat Bahçesi'nden 'Avrupa Soyu Tükenen Hayvanları Üretme Programı' çerçevesinde Bursa Hayvanat Bahçesi'ne getirilen Pers leoparları, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Temmuz ayında Bursa'ya gelen leoparlarla birlikte hayvanat bahçesinin 2008 yılında belirlenen 225 bin ziyaretçi sayısı, 2009 yılında yüzde 30'un üzerinde artışla 300 bine çıktı.

Bursa Hayvanat Bahçesi'ndeki hayvanlara 2009 yılındaki doğumlarla birlikte 6 Hamadras babun maymunu, 10 tiftik keçisi, 10 cüce keçi, 2 lama, 11 yaban keçisi, 1 inek, 1 kızıl geyik, 20 adet beyaz leylek, 6 cüce koşin ve 8 mandarin ördeği olmak üzere toplam 10 türden 75 hayvan katıldı.

Hayvanat bahçesi, İl Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında, doğada yaralı veya terk edilmiş geyik yavrusu, Mısır akbabası, karaca gibi türlerin de bulunduğu 28 türden 86 hayvana sıcak bir yuva oldu. Veteriner hekimler tarafından tedavileri yapılan hayvanlar doğal alanlara, diğerleri de bahçenin doğal ortamı içine bırakıldı. Hayvanat bahçesindeki düzene ve teknik ekibe güvenen Bursalılar da kendi himayelerindeki bazı hayvanları bahçeye hediye etti.

21. yüzyılın çevre yüzyılı olduğunu ifade eden yetkililer, hayatın sürdürülebilirliğinin doğanın dikkatli kullanılmasına bağlı olduğunu belirterek öğrencilere çevre eğitimi veriyor. 2009 yılında 47 bin öğrencinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesinde, 2 bin 538 öğrenci eğitim programlarından yararlandı.

Geri Dön