HABER

Hazar Denizi'nde büyük patlama

Hazar Denizi'nin Azerbaycan'ın başkenti Bakü kıyılarına yakın kısmında patlama meydana geldi. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise "Herhangi bir kaza yaşanmadı ve çalışmalar normal seyrinde devam ediyor” denildi.

Bakü'den çıplak gözle görülebilen patlamaya ilişkin görüntüler sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldı.

Metrelerce yükselen alevler gecenin karanlığını aydınlattı. Patlamanın sebebi ve yeriyle ilgili resmi açıklama yapılmadı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Sözcüsü İbrahim Ahmedov, şirkete bağlı herhangi bir platform veya sanayi biriminde patlama olmadığını belirtti.

"ÇALIŞMALAR NORMAL SEYRİNDE DEVAM EDİYOR"

SOCAR'dan yapılan açıklamada, Hazar Denizi’ndeki söz konusu patlamanın Ümid doğal gaz sahasından 10-12 kilometre uzaklıkta gerçekleştiği belirtilerek, ”SOCAR’ın doğrudan kontrolü altındaki açık deniz platformları ve endüstriyel tesislerde herhangi bir kaza yaşanmadı ve çalışmalar normal seyrinde devam ediyor” denildi.

"BİR ÇAMUR VOLKANININ PATLAMASINA BENZİYOR"

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’ne (AMEA) bağlı Sismoloji Hizmet Merkezi Müdürü Kurban Yetirmişli yaptığı açıklamada, Hazar Denizi’ndeki patlamanın çamur volkanı patlaması belirtileri gösterdiğini ifade ederek, “Hazar Denizi’ndeki Sınır Birliklerine ait platformlarda, petrol kuyularında ve gemilerinde herhangi bir kaza meydana gelmedi. Bu bir çamur volkanının patlamasının belirtilerine benziyor. Hazar Denizi’nde birçok çamur volkanı var ve biri patladı. Patlama sonrası çıkan alev 20-30 saniye içinde söndü” dedi.

PATLAMANIN BİR TANKERDE MEYDANA GELDİĞİ ÖĞRENİLDİ

Enerji sektöründeki yetkililerden, patlamanın Ümit Gaz Havzası'ndaki bir tankerde meydana geldiği öğrenildi. (AA-İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
dünyanın sonu geliyor artık ahir zamanı
dunyanin sonunu kim getirdi peki kendiliginden gelmedi deilmi
dunyanin sonu geldi once orman yanginlari sonra vurus simdide denizin dibinde patlamalar bir seyler saklaniyor gizleniyor dermisim film dusunuyordum
kendiliginden gelmedi deilmi dunyanin sonu
Geri Dön