HDP'den Meral Akşener açıklaması: Tek bir Kürdün oyunu alamaz!

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrılarını,"Kürt halkının oylarını almaya dönük seçim vaadi" olarak nitelendirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in "Benimle ilgili Kürtlerin oy vermeyeceği iddiası şehir efsanesi” sözlerine yanıt veren Buldan “Bu bir şehir efsanesi değil, gerçek. Ben başta olmak üzere Sayın Akşener’e hiçbir Kürt’ün oy vermeyeceğini bugünden ifade etmek isterim" dedi.

HDP'den Meral Akşener açıklaması: Tek bir Kürdün oyunu alamaz!

24 Haziran seçimlerinin öne çıkan tartışmalarından biri HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğu oldu. İlk olarak Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ardından Temel Karamollaoğlu, en son da Meral Akşener, Demirtaş’ın eşit rekabet koşullarında yarışa katılması gerektiğini belirtip serbest bırakılması çağrısı yaptı.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan bu çağrıları, “Kürt halkının oylarını almaya dönük seçim vaadi” olarak nitelendirdi. Liderleri, inandırıcı olmak istiyorlarsa 7 Haziran sonrasında yaşananlara dair özeleştiriye davet eden Buldan, Akşener’in "Benimle ilgili Kürtlerin oy vermeyeceği iddiası şehir efsanesi" sözlerine de yanıt verdi. Buldan, "Bu bir şehir efsanesi değil, gerçek. Başta ben olmak üzere Sayın Akşener’e hiçbir Kürt’ün oy vermeyeceğini bugünden ifade etmek isterim" dedi. Gazete Duvar'ın sorularını yanıtlayan Buldan, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"KÜRT OYLARINI KİMSE ÇANTADA KEKLİK GÖRMESİN"

Soru: Önce İnce, Karamollaoğlu, en son da Akşener, “Demirtaş’ın aday olmasında engel yok, böyle bir durumda eşit şartlarda rekabet olmalı” yönünde açıklamalar yaptı. Yine anadile saygı vurguları var. Bu çağrıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her seçim döneminde sadece Kürt halkının oylarını almak üzere yapılan bir seçim vaadi olarak görüyorum. Kürtlerin yaşadığı sorunların, acıların, ödediği bedellerin hiçbir şekilde farkına varmayan bir anlayışın seçim vaadi olarak Kürtlere sunulmasını da çok doğru bulmuyoruz. Kürtler acı yaşadığı zaman bu tür açıklamalar neden yapılmıyor? Kürt halkının temsilcileri tutuklandığı zaman, milletvekilleri Meclis’te patır patır düşürüldüğünde bu açıklamalar neden yapılmıyor? Kürt halkının temsilci olarak seçtiği insanlar parlamentodan atılırken ne Karamollaoğlu ne de Akşener’in böyle bir açıklamasına tanık olmadık. O nedenle bu vaatler bize çok inandırıcı gelmiyor. Biraz tutarlılık gerek. Kimse Kürt halkının oylarını çantada keklik olarak görmemeli. Kürt halkı kendi kararını verecektir. Yaşananları biliyor, bunlar üzerinden vicdani bir muhasebe yapacaktır.

Soru: Bu açıklamaların inandırıcı, samimi olması için ne söylenmeli, ne yapılmalı? Nasıl yeni bir adım atılabilir?

Örneğin, geçmişte yapılanlarla ilgili özeleştiri ifade edilebilir. 7 Haziran’dan bu yana devam eden süreçte Kürtler büyük acılar yaşadı. Başta sokağa çıkma yasakları olmak üzere yakılan, yıkılan kentlerde katledilen insanlar oldu. Bunlarla ilgili bir kelime bir cümle edebilecekler mi buna bakarız elbette. Ancak şu anda bir inandırıcılıkları olmadığını, yapılan açıklamaların samimi olmadığını söylemek isterim.

"AKŞENER KÜRT HALKINDAN BİR TANE OY ALAMAYACAK"

Soru: Akşener, Kürtlerden oy alamayacağı yönündeki yorumların şehir efsanesi olduğunu söyledi. Akşener Kürtlerden oy alabilir mi?

Bu bir şehir efsanesi değil, bu bir gerçek, bu bir realite. Akşener’in İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemde binlerce insan sokaklarda katledildi, kafalarına kurşunlar sıkıldı. İnsanlar kaçırıldı, kaybedildi. O dönemde yaşanan cinayetler, katliamlar Kürt halkının zihninde ve beyninde asla silinmeyecek bir gerçekliğe sahiptir. Sayın Akşener’in bu anlamda Kürt halkından bir tane bile oy almayacağını kesinlikle ifade etmek isterim. Akşener, bir oy alsın, çıkarsın önümüze “Şu Kürt’ten oy aldım” desin. Bu asla olmayacak.

Soru: Akşener, bölgede yaptığı çalışmalar için “elim hiç havada kalmadı” dedi.

Kürt halkı hatırşinas bir halktır. Kimsenin elini havada bırakmaz. Elini tutar ama elini tutarken geçmişini hatırlayarak tutar. Akşener o eli tutanın hangi mesajı verdiğini tuttuğu elin gözünün içine bakarak anlayabilir. Muhtemelen gözlerinin içine bakmadan o elleri tutmuştur. Ben açık yüreklilikle, başta kendim olmak üzere Sayın Akşener’e hiçbir Kürt’ün oy vermeyeceğini bugünden ifade etmek isterim.

Soru: Seçim sonuçlarında Kürt oyları belirleyici olacak yorumları yapılıyor. Sizce de öyle mi?

Ben Kürtlerin “anahtar” ya da “kilit” olarak değerlendirilmesini çok doğru bulmuyorum ama Kürt halkının seçimin belirleyicisi olduğuna gerçekten inanıyorum. Bu seçimin sonucunu HDP belirleyecek. 6 milyon insanın oy verdiği parlamentonun 3. büyük partisi HDP’nin daha yüksek oranda oy alacağı inancıyla bunu söylüyorum. Birinci turda Sayın Selahattin Demirtaş’ın özellikle çok yüksek oyla bu seçimden çıkacağını biliyoruz.

"İKİNCİ TURDA DEMİRTAŞ SÜRPRİZİNE HAZIR OLUN"

Soru: Seçimin ikinci tura kalması durumunda tavrınız ne olacak?

Biz ikinci turu tartışmıyoruz. Çünkü ikiinci tura da Sayın Selahattin Demirtaş’ın çıkacağına inanıyoruz. Bu inançla çalışmaları yürüteceğiz. Bu kararlıkla seçimlere sarılacağız. Hem Demirtaş etrafında kenetlenmek hem de HDP’nin oylarını büyütmek, güçlü bir temsiliyet ile parlamentoda yer almak için kampanya başlattık. Birinci turda da ikinci turda da Demirtaş’ın yüksek bir oranla büyük bir sürpriz yapacağına inanıyoruz. Bugün ikinci tura Erdoğan ve İnce’nin kalacağı değerlendirmeleri var ama bence bu sürprize herkes hazır olsun. Bu sürprizle karşılaştığımız zaman onlara gidip “Demirtaş’ı mıi Erdoğan’ı mı tercih edeceksiniz” diye soracağız. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi şimdiden bunu tartışıp düşünmeye başlarsa iyi olur.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
IYI PARTİ NİN HDP NİN DE KÜRTLERİN DE OY'UNA İHTİYACI YOK PERVİİİİİNNN
Şayet Meral Hnm. CB seçiminde 2.tura kalırsa ve kürt vatandaşlar ona oy vermezse HDP nin tüm üst düzey yöneticilerini önce en itibarlı muhatap olarak alıp yücelten sonra da terörist ilan edip içeri attıran Tayyip Bey'in şansı artacaktır. Demekki devede diken lafı doğruymuş.
YILLARCA BU MİLLETE DEVLETE KÜRTLERE EN BÜYÜK ZARARI VEREN SİZ KATİLLERE SATILIKLARA NE OLDUGU BELİRSİZLERE HAİNLERE Mİ VERECEK KÜRTLER. Bİ TÜKENMEDİNİZ BE HALA KONUŞUYORSUNUZ YAZIK ŞU ADALET SİSTEMİNE BAK
oyunuz batsın be çokta lazım kürtleri bu hale getiren sizler değilmisiniz çekin elinizi kürt kardeşlerimizden hade hade
Bu memleket sizden ala fasist gormeyecektir.
BU ÜLKEDE EMPERYALİZMİN UŞAKLIĞINI YAPANLARDAN BİRİDE SÖZDE SOSYALİST AMA GERÇEKTE FAŞİST IRKÇI HDP (PKK-PYD).... BİR TÜRK ÜLKESİNDE BU DENLİ KÜRTÇÜLÜK... MEDYAYA BAKARSAN DOĞU VE GÜNEYDOĞU KOMPLE KÜRT, OYSA GERÇEKTE ÇOĞUNLUK TÜRK.. KÜRTLERİN YAŞADIĞI 10 İLİN 2015 YILI RESMİ SAYIM SONUCU NUFUS 6,5 MİLYON DEĞİL. ÜLKEMİZİN NUFUSU 84 MİLYON.. SONUÇ; BİZ BU KÜRT IRKÇISI İNSAN MÜSVEDDELERİNDEN BIKTIK. GINA GELDİ.. 4 - 5 ASIR ÖNCE GELDİKLERİ İRANA DEFOLUP GİTSİNLER.. TECHİR ŞART OĞLU ŞART...
türkler ırkçılık yapınca vatansever küretler yapınca hain.asıl hain türklerdir
@asdoper04 al işte senin gibilerden bahsediyor ama sen farklı yerinden anlıyorsun ırkçılığın her türlüsüne hayır diyor. Ama bu adamlar ağzını açıyor kürt kapatıyor kürt etnik milliyetçilik yapıyor tıpkı belli kesmin aynı şekilde yaptığı gibi nasılki etnik türkçülük yaparak insanları ayıran faşist ise bunlarda aynı şekilde kürtçülük yaptığı için faşisttir benim gözümde kimse ikisinin farklı olduğunu söylemesin hiçbir ırk hiçbir görüş diğerinden üstün değildir gerçek solculuk sosyalistlik insanların tamamını eşit görmektir gerisi terör seviciliğidir kışkırtma arayıştır.
O cümleyi kurduğun için asıl hain sensin kimse değil
pervin buldan siz ve partiniz kürt halkını temsil etmiyorsunuz siz bir kucaktan inip diğer kucağa oturduğunuz kişileri temsil ediyorsunuz eğer kürt halkını temsil etseydiniz dünyanın en büyük lastik fabrikasını doğuya acacak olan sabancı ailesini iclerinden birini öldürerek kacırtmazdınız
Bu abidik gubidik çakma tipler Kürtleri vatandaş yerine neden koymazlar . onların fikirlerine neden itibar etmezler . kürtler bunlar gibi pkk sevici değiller . pkklıları ve destekçilerini lanetliyorlar .
Durum hiç de PB nin dediği gibi değil Ankara ve civarı kürtlerin çoğu AKP ye oy veriyor aralarında Akşener sempatizanları da var. HDP ye ise eskiden militan ya da aşırı solcu olarak adlandırılan büyük çoğunluğu türk olan kişiler oy veriyor.
pervin misin ne sınav ve yandaşlarının piyonusun biz sizi kurt olarak kabul etmiyoruzki siz kurt değilsiniz olamz sinuz ki zaten bütün oylar AK PARTİYE
Hala çıksın diyorsanız yazık
ne aptalca düşünce kadın cıksın demiş ne deseydi içeride gebersin cıkarmayınmı deseydi nasıl bir aklınız var anlamadım
Diğer Haberler