HDP'den muhalefete seçim teklifi!

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, cumhurbaşkanlığı seçiminin 2'nci tura kalması durumunda muhalefetin ortak hareket etmesinin mümkün olduğunu söyledi. Temelli, “Bir protokole ihtiyaç var. Teferruatta boğulmaya gerek yok. Ya Erdoğan rejimi ya demokrasi” diye konuştu.

HDP'den muhalefete seçim teklifi!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli , Cumhur İttifakı'nın, partilerini düşmanlaştırarak, ötekileştirerek, nefret söylemleriyle bir seçim stratejisi izlediğini söyledi, barajın altında kalmaları halinde 80 milletvekilinin AK Parti’nin listelerinden Meclis’e gireceğini hatırlattı. Cumhuriyet'e konuşan Temelli, şu ifadeleri kullandı:

24 Haziran’a iki haftadan daha kısa bir süre kaldı. Cumhurbaşkanı adayınız Selahattin Demirtaş’ın bu süreçte cezaevinde olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Demirtaş’ın serbest bırakılmasına dair çok uzun süredir girişimlerimiz var. Anayasa Mahkemesi’ne bir kez daha başvurup, bu konuyu öncelikli olarak görüşme için çağrı yaptık. Fakat Anayasa Mahkemesi hâlâ görüşmedi. Demirtaş’ın tutuklu olmasına neden olacak bir vaka yok. İktidar, 6-8 Ekim Kobane olayları nedeniyle Demirtaş tutukluymuş gibi bir algı yaratmaya çalışıyor. Oysa Demirtaş’ın tutuklu olduğu dosya bununla ilgili değil. Seçime iki hafta kalmasına karşın hâlâ ısrarcıyız. En azından seçme ve seçilme hakkının gaspına son vermek gerekiyor. Cumhurbaşkanı adayları meydanlarda ve TV’lerde kendilerini anlatabiliyorlar. Ancak bizim adayımız hapishaneden bazı röportajlarla ya da sosyal medya mesajlarıyla halka ulaşabiliyor. Burada ortaya çıkan adaletsizlik Türkiye’nin önümüzdeki 5 yılını etkileyebilecek bir şey. Çünkü hem seçilme hem seçme hakkını gasp ediyorsunuz. İktidar eliyle seçimin en önemli adaylarından birinin halka ulaşmasının engellenmesi, başlı başına seçimlere gölge düşürüyor.

"HDP'NİN BARAJ SORUNU YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde doğrudan Demirtaş ve HDP’yi hedef almaya başladı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Hem Demirtaş’a hem HDP’ye yönelik saldırıları arttı. 7 Haziran’a giderken de 1 Kasım’a giderken de aynı taktikleri izliyordu. HDP’yi düşmanlaştırarak, ötekileştirerek, nefret söylemleriyle bir seçim stratejisi izliyorlardı. Şimdi bunu yeniden sahneye koyuyorlar. Savaştan, şiddetten medet uman bir seçim taktiği acze düşen bir taktiktir. Toplumu gererek milliyetçi hezeyanlar üzerinden oy devşirmek istiyor. Biz barajın altında kalırsak 80 milletvekili AKP’nin listesinden çıkıyor. AKP böylece parlamentoda çoğunluğu elde ediyor. Parlamentoda çoğunluğu elde etmiş Erdoğan’ın ikinci turda işi kolaylaşıyor. Bu nedenle ilk turda HDP’ye yüklenerek HDP’nin parlamento dışı kalmasını sağlamaya, buradan da parlamento çoğunluğunu elde ederek ikinci tura yoğunlaşacak.

HDP’nin baraj sıkıntısı var mı?

Olağan koşullarda bir seçime gitsek, adaylarımız propaganda sürecini değerlendirebilse, medya herkese eşit koşullarda ekranlarını ve sayfalarını açabilse, kamuda bize yönelik engeller çıkarılmasa HDP’nin baraj sorunu yok. HDP barajın çok çok üzerinde oy alabilecek bir parti. En kötü koşullarda - 1 Kasım’da - bile biz barajı geçtik. Bize yalnızca yüzde 10 seçim barajı uygulanmıyor, bunun üzerinde de bir baraj var. Medya kısıtlamaları, kamu çalışanları seçim çalışmalarımızı engellemeye çalışıyor. Bütün bu sahada olup bitenler AKP içinmiş gibi hareket eden bir yapı var. En acısı da YSK bu seferberliğin içindedir. Sandık taşıma kararlarıyla bugün itibarıyla 200 bine yakın seçmeni etkileyecek bir durum var.

"25 HAZİRAN'DAN SONRA ORTAKLAŞMAYI SAĞLAMAMIZ LAZIM"

Olası bir ikinci turda HDP’nin tavrının da belirleyici olacağı konuşuluyor. Sizce ikinci tur olacak mı? Olursa HDP’nin tavrı ne olur?

Hem bizim yaptığımız çalışmalar hem de diğer çalışmalar ikinci turun olacağını gösteriyor. AKP’nin ve Erdoğan’ın da bize yönelik saldırılarını artırmasının nedeni seçimlerin ikinci tura kaldığını anlamasından kaynaklanıyor. Hatta Cumhur İttifakı’nda bile bir çözülmenin olduğunu görüyoruz. Af konusunda, parlamento aritmetiğine yönelik karşılıklı atışmaları görüyoruz. Dolayısıyla ikinci tur olacak. İkinci turda ne yapacağımızı 25 Haziran’da konuşmaya başlayacağız. Bugünden muhalefet partilerinin ikinci tura ilişkin konuşmaları Erdoğan’ın işine yarar. Bugün hepimizin yapacağı yüklenmek ve barajı yıkmaktır. İkinci tura güçlü bir şekilde kalmak, parlamento dağılımını AKP -MHP aleyhine şekillendirmemiz gerekir. Ancak o zaman muhalefetten kalan adayın eli güçlenir. İkinci tura kalan adayla ilgili şimdiden kimsenin kaygısı olmasın. Hem biz hem de diğer muhalefet “Tek adamdan ülke kurtulsun” diyor. Burada bir oydaşma gerçekleşmiş. 25 Haziran’dan sonra kalan aday üzerinde ortaklaşmayı sağlamamız lazım. Demirtaş’ın programı da HDP’nin programı da bir geçiş programıdır. Geçiş dönemi yerel demokrasiyle güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmektir. Bu konuda ortaklaşma sağlanıyorsa ikinci turda kaygılanmayı gerektirecek bir şey yoktur.

"BİR PROTOKOLE İHTİYACIMIZ VAR"

Olası bir ikinci turda ortaklaşmanın sağlanması için muhalefet partilerinin nasıl bir yöntem izlemesi gerekiyor? Sizin bu konuda yöntem öneriniz var mı?

25 Haziran’dan sonra bu çok hızlı bir şekilde yapılabilir. Bu öneri, hem Demirtaş hem de bizim çağrımızda var. Bir protokole ihtiyaç var. Bu protokol çok hızlı sağlanabilir. Hiç teferruatta boğulmaya gerek yok. Ya Erdoğan rejimi ya demokrasi. Biz demokraside buluşacağımıza inanıyoruz. Nasıl bir demokrasi başlığının altını doldurmaya yönelik çağrı yapıyoruz. Diğer muhalefet partilerinde de bu yönde çalışmalar olduğunu biliyorum. Eşit yurttaşlık temelinde çalışmalar var. Artık herkes anadilinde eğitim konusunda bir konsensusu ortaya koydu. Eşit yurttaşlık, inançlar meselelerinde ortaklaşma ortaya kondu. Temel başlıkları belli bir protokol çok hızlı bir şekilde hayata geçirilebilir. Buna göre kabine şekillenebilir. Parlamento ve kabinenin nasıl çalışacağı belirlenebilir. Biz 18 ay ile 30 ay arasında bu sürecin tamamlanabileceğine inanıyoruz. Erdoğan bu ülkeye çok fazla zarar verdi. Ortada bir enkaz var. Ancak bu enkazı ancak biz kaldırabiliriz.

"HER YERDE KRİZ VAR"

İktidardan, çoğunluğun kaybedilmesi durumunda tekrar seçim yapılabileceği yönünde açıklamalar geliyor. Seçim yapılmadan yeni bir seçimin gündeme getirilmesini nasıl yorumluyorsunuz?

7 Haziran’a ve 1 Kasım’a giderken uyguladıkları yöntemleri aynen uygulamak istiyorlar. Demokrasiye inanmıyorlar. Tek adam rejimini, başkanlık rejimini var etmek istiyorlar. Partili Cumhurbaşkanı sistemi diye ne olduğu belirsiz bir sistemi hayata geçirdiler ve 16 Nisan referandumundan bu yana ülkenin sürüklendiği yere bakın. Her yerde, her yerde kriz var. Buradan çıkışın yolu parlamenter sistemdir. Onlar hâlâ şunun hayalini kuruyorlar: Eğer parlamentoda istediğimiz sonucu alamazsak ikinci turda nasıl olsa Erdoğan kazanır, parlamentoyu fesheder ve seçime götürür. Tek hayalleri iktidarda kalmak. Halkı, iktidarda kalabilmek için her türlü yola başvurabileceklerini söyleyerek tehdit ediyorlar. Halk bu tehdide pabuç bırakmayacaktır.

Seçmenleri sandığa taşıyacak mısınız?

Evet biz zaten çalışmalarımızı başlatmıştık. Seçmenlerimizi sandığa taşıyacağız. Kendi olanağıyla gidemeyen seçmenlerimizi, sandığı nereye götürürlerse götürsünler biz götüreceğiz. Seçmenimiz oyunu kullanacak, oyuna sahip çıkacak. YSK’nin sandık taşımasının ötesinde, bugün sandığından çeşitli nedenlerle uzak olanları da sandığa taşıyacağız. İşçi olarak farklı kentlerde olan emekçileri, öğrencileri sandığına ulaştıracağız.

"KANDİL SEÇİM YATIRIMI"

Hükümetin Kandil operasyonunun seçim yatırımı olduğu yönünde eleştiriler var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu kesinlikle seçim yatırımıdır. Türkiye barışını, çözümünü ve demokrasisini arıyor. AKP kurduğu Cumhur İttifakı’yla yola devam edemediği için savaş politika ve söylemleriyle iktidarda kalmanın yöntemlerini arıyor. Afrin de bu amaca hizmet etti. Afrin de bir seçim yatırımıydı. Baktılar oranın etki gücü kalmadı, şimdi Kandil meselesini çıkardılar. Başka yerlerden de bahsediyorlar. Her yere saldıracaklarını anlatarak içeride özellikle MHP ve AKP’den uzaklaşmış olan oylara yönelik bir seçim yatırımı yapıyorlar. Bunun seçim yatırımı olduğunu yalnızca biz değil, bütün muhalefet söylüyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu baraj yalnızca HDP’nin değil, Türkiye demokrasisinin önünde bir barajdır. Ancak bu barajı aşarak Türkiye’de demokrasinin önünü açabiliriz. Erdoğan rejimine son vermeyi ancak bu şekilde hep birlikte başarabiliriz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
Evet ya şer ve emperyalistlerin iktidarı yada reis.cenabı hak reisi başımızdan eksik etmesin ,yar yardımcısı olsun
@hazar.ankar Dolar 10 tl olana kadar yani üretim değil %100 tüketim olana kadar devam diyorsun. E ilkokul terk, koyun olmak yani cahil olmakta bunu gerektirir :) Normaldir düşüncen
@moynet Okumuş Nemrutun çocuğu olmak avrupa uşağı olmak daha güzel yakışır size cahil koyun Nemrut çocuğu zor tercih size
merak etmeyin Hdpkklılar sizler için Chpkklılar her evden bir oy kampanyası paşlattı ..
olması gerekende bu daha önceki iktidar 16 yılda ne yaptı değişim gerek BORÇLANDIK HERYER BETONARME FAİZ YÜKSEK DÖVİZ YÜKSELDİ ama GENÇLİK farkında TAMAM diyecek ÜLKE FERAHLIYACAK
kim öğretti size bu değişimi. keşke bizde seni verip yerine mandal terlik falan alsak ama kimse seni alıp mandal vermez.
@mehmet_596 kesin makarnacısın
hdp ve demokrasi..güldürmeyin insanı.siz önce pkk bir terör örgütüdür deyin bakalım ondan sonra görelim demokrasi anlayışınızı..
ne protokolü kardeşim, başkanınız içerde, mecbur muhalefeti destekleyeceksiniz, yok ben tayyibi destekliyorum diyorsan keyfin bilir
@kenanbayram28 AİLEMİZ CHP Lİ 6 OYUMUZ VAR.İLK TURDA HDP DİYORUZ,2.TURDA CHP DİYORUZ.HERKEZE SELAM OLSUN.
@berkuygurc sen gerçek bir chp li olsan gerçek bir kemalist olsan binlece askeri polisi şehit eden terör örgütüne çabak tutan hdp yi desteklemezsin git adam gibi chp li ol
@berkuygurc o altı kişilik ailenden birgün biri hdpkkchp yüzünden şehit ediirse görürüm seni
@kral295 chp de adam mı olunuyor? chp de bir tane adam göster dişlerimi kıracağım.
@berkuygurc 2. turda başkan apo da dersiniz.
Aklın yolu bir. Ya içindeki herkesle birlikte ülke uçuruma gidecek yada tüm muhalefet elini taşın altına koyarak güzel vatanımızı aydınlık yarınlara taşıyacak.Ya kara bir bağnazlık ya da çağdaşlık ve özgürlük....
hdplile seçim rüşveti peşinde gibi algılanıyor..demokrasi gibi bi dertleri varsa mecburen millet ittifakını destekleyecekler...aksi demokrasiye yara verecegi gibi hdp seçmenine de büyük yara verecek gibi gözüküyor..
niye ikinci tur kafadan girin hep birlikte
Sezai, partinin diğer siyasetçileri gibi çirkin davranıyorsun.''Ya Erdoğan ya demokrasi'' seçenekleri varsa protokole ne gerek var seç birisini.Anahtar partiyim kim benim dediğim noktaya gelirse onunla beraber olurum tavrı zaten seviyeyi anlatıyor
hadsizzzzzzzz
Hdp diye bir parti bu ülkede tanımıyorum ama bazı soljenistler tanır hdp yi muharrem ınce gibiler ama benim müslüman benle alnı aynı secdeye değen kürt kardeşim gerekli dersi verecektir insallah sandıkta muharrem show yapma show sen bira içmeye devam et RAMAZAN ayinda::))
en son demokrasi kardaşlik dediklerinde 53 vatandaşı katledip hendeklerden ülkeyi bölme çabası içindeydiler. demokradiden anladıkları bu . ve mynet seninde kimlere hizmet ettigini çok iyi biıiyorum.
Kürt kardeşler sizin zorla ve tehdit ile oy kullandırdığınızı unutmadı haa! 1 tane el ile tutulur hizmetiniz yok be belediye araçlarıyla kazıp bomba yerleştirenlere oy mu verilecek? Millet uyandı sandıktan size 3 ün 1 i çıkar.
akp bu ülkenin başına gelmiş en büyük beladır
zındık o şans verilmemiş gibi hala barıştan bahsediyor
ben bilinçli oy kullanmayan insanlardan biriyim eğer bu bebek katilleri ile kim aynı tarafta olursa onun karşısında oy kullanacağım Allah (C.C.) dinsizler topluluğu olan bu terör örgütü pkk dan önce müslümanları sonrada Türk ulusunu sonradan tüm insanları korusun
Terör ve destekçilerine oy yok
Alni secdeye değen kürt müslüman kardeşim gerekli dersi verecektir bırak hdpchp yan yana olsunlar.
BİRİNCİSİ..NEYİN PAZARLIĞI VAR,CHP DEN NE İSTENDİ Kİ,İKİNCİ TURA BIRAKILDI.. İKİNCİSİ..KÜRTLERİ TEMSİL EDECEK TERÖRDEN EMİR ALMAYAN BİR SİYASİ OLUŞUM YADA KÜRTLERİ DAHA İYİ ANLAYABİLEN,HİZMET GÖTÜREN BİR PARTİYE İHTİYACI VAR.. ÜÇÜNCÜSÜ..ÜLKEMİZ YENİ BİR SİSTEME GEÇİYOR,BU SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÇOK TA RİSK KALDIRACAK BİR SİYASİ KONJÜKTÜREL ORTAM YOK..YANİ ACABA,YAPABİLİRMİ GİBİ RİSKLERE GEREK YOK..NEDİR RİSK...GENEL BAŞKAN DEYİL VEKİL C.B ADAYI,DİĞERİ G.BAŞKAN KODESTE,DİĞERİ İLK KEZ KURULAN VE LİDERİ İLE İLGİLİ SORU İŞARETLERİ OLAN BİR PARTİ... KISACASI ARKADAŞLAR ÜLKEMİZLE KUMAR OYNATMIYALIM
sanki ayri hareket ediyosunuz.chp hdp iyi parti sadet ortaksiniz
AK partili kardeşlerim; Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ayrı ayrı müracaat ederek, YSK ve seçim kurullarındaki hakimlerin bilgilerini talep etmişler. Herhangi bir usulsüzlükte halka duyurmak için... BU kadar sıkıştılar demek ki..kaybedecekler...
@eyurtlak ulan salak testi kırılmadan önlem almak diye birsey var...
saadetle iyi parti bu kafayla aynifikirde gerisini siz dusunun...
bizde hdp yevercez...kim gelse diktatörden iyidir.saraylar hurma agaclari bildircin ciftligi
oyum HDP.YE. o kaaadddar
@ebora_1975 kardeş mademki HDP'lisin Niye ozaman başına (K) koydun
tüm HDP karşıtları HDP nin tükrüğünde boğulucak.inadına barış,inadına HDP.aydınlık yarınlar,güneşli günler ve özgürce bir yaşam için oylar DEMİRTAŞA.Bir oy HDP ye ,bir oy DEMİRTAŞA.
@ademtoyan ilk tur öyle ikinci turda anlarsın kardeş...
normalde oyum inceye ama giderde hdpkk ile ortak hareket ederlerse kesinlikle oy vermem
@ulas_kaya_1998 incenin terör sevici olduğunu anlayamamışsın yazık sana
@recai_49 Andımız ı hatırladın mı? Hani terör örgütü istediği için okullarda yasakladığınız
bu pkk partisini seçimlere sokan akp'nin ta kendisidir. 2002 öncesinde partileri yoktu. 2002 akp ile büyük çıkış yakaladılar. Sebep olanların ALLAH belasını versin...
@yanlisadam78 ulan pkk yı meclise sokan chp sen ne diyon..
ilk turda iş biter boşuna heveslenmeyin cumhur ittifakı seçimi kazanır Tayyip başkan olur..sizde bön bön bakarsınız akılınız gider...meyhanelere koşarsınız efkar dağıtmak için
Sezai efendi ne ittifağından bahsediyorsun, zaten aynı yalaktan beslenip aynı kaba sıçıyorsunuz, CHP, HDP, İYİP, SP, birbirinizden farkınız ne, bir tek fark söyleyin yeter, ha bi tek yüzünüzdeki maskeler ayrı ayrı, hizmet aynı kapıya, söylemler aynı, amaç aynı, Tayyib gitsin İktidar düşsün, buda zaten ortak üst aklınız olan ABD, AB, İSRAİL Bermuda Üçgeninin tek isteği. Amaç Ülkemizi daha rahat sömürebilmek, Millileşmeyi önlemek, Tesis edilen Hukuk sistemini kaldırmak, Kalkınmayı ve Büyümeyi önlemek, Ekonomik ve Sosyal huzuru bozmak ve netice olarak Irak ve Suriye gibi Ülkemizi parçalamak.
@7uyuyanlar08 Millileşmek mi(insanları ayrıştırdınız şehitleri bile ya taraf olursunuz ya bertaraf) tesis edilen hukuk sistemi mi (ortada hukuk un h si bile kalmadı ) kalkınma ve büyüme mi (yol ve köprüyle mi garantiyi ver yapsınlar sonra da 20-25 yıl bize döşesinler) Ekonomik ve sosyal huzur mu huzur kaldı mı ki ayrıca madem başkanlık sistemi olacak 650 milletvekili ne iş yapacak
Eh be AKP insanları düşürdüğün duruma bak..Pkk bile adam oldu bu Ülkede..Yazık yazık.Bütün Kürtleri PKK'lı diye Yaftaladınız.Kürtler İnsan değlmi?Ama TAMAM..
ahmet ulger kardeş tama yanlış bilgiler akp hakkındaki erbakanın vidiyolarını izle akp yı israil kurdurdu diyor sp hakkında yanılıyorsun senın yazdıkların iftira hdp ve pkk yı palazlandıran akp dir SAADET partısı ulkesı için kendi menfeatını duşunmeyıp kutuplaşmayı ortadan kaldırmak kardeşliği bu ulkeye getirmek için bir adım atmıştır kanla ve nefret söylemıyle ancak bu ülke bölünür ulkenın birleştirici gücü saadet partısıdir ESKİ BİR MHPLİ OLARAK BEN ARAŞTIRDIM BU ÜLKE DUZLUĞE ÇIKARSA ANCAK ERBAKANIN GÖSTERDIĞI EKONOMI DUZENİYLE ULKEMIZ KURTULUR GEÇMIŞTE 11 AYDA DEN BUCCE VE HAVUZ SISTEMIYL
lafı kalmayan akp ve kanal a malzeme vermekden başka işe yaramaz
ne demiş Ya Erdoğan Ya Demokrasimi hah anca bir yerimle gülerim bu millet Demokrasiyi sizden mi öğrenecek
doğal olmayan kağıt üzerindeki her protokolde muhalefet seçimi kaybeder bu protokol önerisini getirenlerin amacı her ne olursa olsun iktidarın iktidarda kalmasını garanti altına almak üst akıl devrede
size halen oy vereceklerin tespit edilip devlet organlarındakilerin görevlerinden alınması gerekmektedir.
buyur gelin güzel kardeşlerimiz HDP TAMAM
sırf erdoğanı yendik demek için bir araya gelmemesi gereken partiler birlik oldu ya bir ak partili olarak diyorum ki inşallah muhalefetin adaylarından biri cumhurbaşkanı olur o zaman yok sen benim sayemde cumhurbaşkanı oldun bize taraf dur tartışmaları çıkar ülkenin anasını ağlatırsınız o zaman bu günleri mumla ararız. yiyin birbirinizi.
bulardolna bahcede konustulsr sirf seni baskan ertmiycez dedikleri in kan dokuldu
KADERİ TERÖR BELİRLEYECEK ADAM DOĞRU DEMİŞ BİZİ BU HALE DÜŞÜREN EYYYCİLER
Bu icraatları görüp oy verenler koyunsa yaklaşık50 yıl ülkeyi yönetip milleti aç bırakan yağ ve ekmek kuyruğuna mahkum edenlere oy verenler siz yılansınız
Diğer Haberler