HABER

HDP Milletvekili adayları 2018 seçimi isim listesinde Sırrı Süreyya Önder sürprizi

HDP Milletvekili adayları 2018 seçimi isim listesinde Sırrı Süreyya Önder sürprizi

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Milletvekili adayları 24 Haziran 2018 seçimi isim listesinde yer almadı. Önder yaptığı açıklamada, "İki dönem kuralına uymak için aday olmadım. Tabii bu kural eşbaşkan ve tukulu arkadaşlarımız için geçerli değil" ifadesini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli'nin milletvekili adayı olacağı iller kesinleşti. Buna göre Buldan İstanbul'dan, Temelli ise Van'dan aday gösterilecek.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER LİSTEDE YOK

Gazete Duvar'ın aktardığına göre HDP’den edinilen bilgiye göre 5 ay süren 25. Yasama Dönemi hariç 2 dönem milletvekilliği yapanlar listede yer almayacak. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de bu çerçevede listede olmayacağı öğrenildi. Söz konusu kuralın yaklaşık 4 dönemdir milletvekili olan Pervin Buldan’ın eş başkan olması nedeniyle Buldan için esnetildiği öğrenildi. HDP’nin milletvekili aday listesinin saat 16.00 civarında YSK’ye verilmesi bekleniyor.

ÖNDER: KURALA UYMAK İÇİN ADAY OLMADIM

HDP’den tekrar milletvekili adayı olmayan Sırrı Süreyya Önder Cumhuriyet'e konuştu. Partisinin iki dönem kuralı kapsamında hareket ettiğini belirten Önder “İki dönem kuralına uymak için aday olmadım. Tabii bu kural eşbaşkan ve tukulu arkadaşlarımız için geçerli değil. HDP’nin listesinde emek ve özgürlük mücadelisinin simge isimlerinin büyük bir temsiliyeti var. Ben de bundan sonra sinemacı ve yazar kimliğimle HDP mücadelesini yürüteceğim. Bu mücadeleyi yürütmek için zaten milletvekili olmaya da gerek yok” açıklamasını yaptı.

Geri Dön