HABER

HDP milletvekili Besime Konca'ya 2,5 yıl hapis

HDP milletvekili Besime Konca, "terör propagandası yapma" suçundan mahkum oldu.

Dokunulmazlığı halen devam eden Konca tutuklu yargılandı.Halkların Demokratik Partisi Siirt milletvekili Besime Konca "terör propagandası" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün sonuçlanan davada savunması alınan Konca halen yasama dokunulmazlığı olan bir milletvekili olduğunu belirterek, suçlamaları reddetti.

Avukat savunmalarının ardından esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, ceza talebinde bulundu. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, Konca'nın "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Duruşmaya Konca ve avukatları katılırken, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Sibel Yiğitalp de izleyici olarak yer aldı. Başaran, Türkiye'de hukuk diye bir şeyin kalmadığını belirterek, AKP-MHP ittifakı ile HDP ve muhaliflerin tasfiye edildiğini iddia etti. Milletvekili arkadaşlarının savunma yapmasına bile izin verilmediğini belirten Başaran, "Bir cenaze gitmek bile örgüt propagandası sayılıyor. Bu nasıl hukuk, nasıl adalet anlamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

Konca 13 Aralık 2016 tarihinde tutuklanmış, daha sonra Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen 3 Mayıs günü görülen duruşmada adli kontrol şartı ile tahliye edilmişti. Ancak Konca savcılığın itirazı üzerine dün yeniden tutuklandı.

HDP milletvekili hakkındaki dava, Diyarbakır'ın merkez ilçesi Sur'da yürütülen operasyonda öldürülen bir PKK'lının Batman'daki cenaze törenine katılması ve orada yaptığı konuşma nedeniyle açılmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW,DHA/ÇÖ,BK

Geri Dön