HDP'den Leyla Güven protestosu

HDP’li vekiller, Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için 96 gündür açlık grevine devam eden Leyla Güven’e destek için Taksim Meydanı’ndaydı.

HDP'den Leyla Güven protestosu

Toplu olarak yürümelerine izin verilmeyen vekiller oturma eylemi yaptı.Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecritin son bulması için 96 gündür açlık grevine devam eden Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven'in durumuna dikkat çekmek için Taksim Meydanı'nda bir araya geldi.

Taxim Hill Otel önünde, üzerlerinde Güven'in fotoğrafının bulunduğu yeleklerle gelen eş başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Ali Kenanoğlu, Erol Katırcıoğlu, Mithat Sancar, Ayşe Acar Başaran ve Remziye Tosun'un da aralarında bulunduğu 60'a yakın vekil basın açıklaması yaptı.

Temelli: Hepimiz tecrit altındayız

Basın açıklamasında ilk sözü eş başkan Temelli aldı ve polis ablukasını işaret ederek "Şu anda da hepimiz tecrit altındayız” dedi. Güven'in durumunun kritik bir noktaya gelindiğini ve her an istenmeyen şeylerin yaşanabileceğini söyleyen Temelli, "Tek istediğimiz Sayın Öcalan da dahil tüm tutsakların yakınları ve avukatlarıyla görüşebilmeleri. Açlık grevi mücadelemize sonuç alana dek devam edeceğiz” dedi.

Temelli'nin ardından diğer eş başkan Pervin Buldan da kısa bir konuşma yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Galatasaray Lisesi önüne yürüyeceklerini duyuran HDP'li vekillere yönelik "Yürütürsem adam değilim” sözlerini hatırlatan Buldan, "Adamlık, vekilleri yürütmemek değildir. Adamlık, insanlık, ölümlere engel olmaktır” diye konuştu. 40 yıldır demokrasi için mücadele ettiklerini de sözlerine ekleyen Buldan şöyle devam etti: "Demokrasi mücadelesini Soylu'dan öğrenecek değiliz. 40 yıldır mücadele ediyoruz, bundan sonra da edeceğiz. Tek isteğimiz demokrasi."

HDP'li vekiller, basın açıklamasının ardından İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Lisesi'nin önüne yürümek istedi.

Çevik kuvvet polislerinin kalkanlarıyla çember içine aldığı vekillere, 2018'den bu yasak olduğu gerekçesiyle Taksim'de eylem yapamayacakları ve yürüyemeyecekleri söylendi.

Engellenen vekillerden Mithat Sancar, polis müdürüyle kısa bir tartışma yaşadı ve anayasal haklarının engellendiğini hatırlattı. Bu sırada polis aracından bariyerlerin zorlandığı ve vekillerin geri çekilmesi yönünde anons yapıldı. Vekillerden bazıları itiraz ederek bariyerlere dokunmadıklarını, anonsun provokatif olduğunu söylediler.

Galatasaray Lisesi önüne yürümelerine izin verilmeyen vekiller otel önünde oturma eylemi yaptılar. Vekillerin sessiz oturma eylemi yaklaşık 20 dakika sürdü. HDP'li vekiller daha sonra Taxim Hill oteline girerek oturma eylemlerini sonlandırdılar. 31 Ocak 2018'de hakkında yürütülen terör soruşturması nedeniyle tutuklanan Leyla Güven, 7 Kasım 2018'de açlık grevine başlamıştı. 25 Ocak'ta tahliye edilen güven 96 gündür açlık grevine devam ediyordu.

Güven'e destek vermek ve Öcalan'a uygulanan tecrite son verilmesi için HDP'li eski vekiller Sebahat Tuncel ve Figen Yüksekdağ ile Diyarbakır Belediyesi eşki başkanı Gültan Kışanak'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda HDP'li açlık grevine devam ediyor.

Pazar günü yaptığı konuşmada HDP'li vekiller yürüyüş yapacaklarına değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Şimdi ‘Apo' içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” demişti.

Tunca Öğreten / İstanbul

© Deutsche Welle Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Aynen bunları yürütürseniz adam degilsiniz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler