HDP'li Leyla Birlik için 37 yıl hapis istemi

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik hakkında tutuklandığı soruşturmanın sonucunda, 37 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP'li Leyla Birlik için 37 yıl hapis istemi

Hazırlanan iddianamede, Leyla Birlik'in örgütün silahlı yönteme başvurmasını övdüğü ve bu yönteme başvurmayı teşvik ettiği belirtildi.

İDDİANAME TAMAMLANDI

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım'da gözaltına alınarak tutuklanan HDP Milletvekili Leyla Birlik hakkındaki iddianame tamamlandı. Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Birlik'in, 'terör örgütüne üye olma', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak', 'hakaret' ve 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme ve yönetme' suçlarından 37 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

KAYINBİRADERİNİN CENAZE TÖRENİ VE YÜRÜYÜŞE KATILMASI SUÇ UNSURU

Birlik'in 10 ayrı basın açıklaması, gösteri ve yürüyüşe katıldığı belirtilen iddianamede, Birlik'in, Şırnak merkezde çıkan çatışmada ölen ve cenazesi zırhlı araca bağlanarak sürüklenen kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik için düzenlenen cenaze töreni ve yürüyüşe katılması da suç unsuru sayıldı.

Birlik'in kayın biraderi Hacı Lokman Birlik'in cenaze törenine katılmasının, örgütün silahlı yönteme başvurmasını övmek olduğunu belirten savcı, şüphelinin sokağa çıkma yasaklarının protesto edildiği etkinliklerde asker ve polisi sorumlu göstererek, 'halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk etmek' suçunu işlediği ifade etti.